Technics predstavuje limitovanú edíciu gramofónu

Technics

Cenami ovenčená hi-fi audioznačka Technics uvádza na trh pri príležitosti 55. výročia v limitovanej edícii nový model gramofónu SL-1210GAE. Na vývoji modelu sa podieľala firma Nagaoka, ktorá patrí medzi uznávaných výrobcov gramofónových ihiel a prenosiek.

Model SL-1210GAE s priamym náhonom je postavený na platforme medzinárodne uznávaného hi-fi gramofónu Grand Class SL-1200G. V rámci vývoja limitovanej série sa k slovu dostala aj prvýkrát v histórii spolupráca s firmou Nagaoka, výrobcom špičkovej a špeciálne kalibrovanej prenosky. Model SL-1210GAE bude k dispozícii iba v celočiernom vyhotovení, ktoré sa už osvedčilo pri ostatných produktoch Technics. Dostupný bude od júna 2020 v obmedzenom počte 800 kusov.

Technické vychytávky modelu SL-1210GAE

Elegantné celočierne vyhotovenie

Hliníkový vrchný panel s hrúbkou 10 mm má precízne eloxovanú povrchovú úpravu v čiernej farbe s jemnou profiláciou (hairline). V rovnakom vyhotovení sú tiež ovládacie tlačidlá a ramená, čo dáva gramofónu jednotný luxusný vzhľad.

Špeciálny štítok s unikátnym výrobným číslom

Model SL-1210GAE je kompletne remeselne vyrobený v Japonsku. Japonská výroba je známa svojou precíznosťou, ktorá je zárukou vysokej kvality. Na vrchnom paneli nájdete špeciálny štítok s unikátnym výrobným číslom daného kusa, kde je uvedené, že ide o model k 55. výročiu značky.

Technics

Špeciálny zinkový izolátor na tlmenie vibrácií

Špeciálne vyvinutý zinkový izolátor obsahuje aGEL™. Ide o mäkký gélový materiál s vynikajúcimi vlastnosťami pre pohlcovanie nárazov, ktorý už bol použitý na obľúbenom vlajkovom modeli SL-1000R. Zinkové teleso zaisťuje perfektné tlmenie vibrácií s dlhodobou výdržou materiálu. Nový izolátor tak účinne chráni gramofón od vonkajších vibrácií a zabezpečuje úplne nerušenú reprodukciu hudby.

Funkcia vypnutia stroboskopického svetla

Stroboskop sa dá vypnúť, takže sa poslucháč môže lepšie sústrediť na hudbu najmä pri útulných večeroch.

Originálne kalibrovaná prenoska Nagaoka

Pri vývoji SL-1210GAE značka Technics spolupracovala s firmou Nagaoka, celosvetovo uznávaným výrobcom gramofónových ihiel a prenosiek. Nagaoka, ktorá tento rok oslavuje 80. výročie, sa môže pochváliť špičkovými technológiami pre ťažko spracovateľné materiály.

Model SL-1210GAE sa dodáva s prenoskou JT-1210 typu Moving Magnet (MM), ktorá bola špeciálne kalibrovaná spoločným tímom technikov z Technics a Nagaoka. JT-1210 využíva konzolu Boron a je navrhnutá tak, aby poskytovala vynikajúci zvuk s ostrými detailmi.

Tento typ prenosky bude mať len gramofón SL-1210GAE. Vynikajúce zvukové schopnosti prenosky JT-1210 a taniere SL-1210GAE s priamym náhonom zabezpečujú, že model limitovanej edície bude ešte cennejší a viac žiaduci.

Technics

Ďalšie špecifikácie gramofónu

Bezjadrový motor s priamym náhonom

Konvenčné analógové gramofóny majú všeobecne problémy so zhoršenou kvalitou zvuku, ktorú najčastejšie spôsobujú faktory ako vibrácie pri malých otáčkach a nepravidelnosť rotácie nazývaná kolísanie otáčok (tzv. Cogging). Pri modeli SL-1210GAE je táto chyba eliminovaná vďaka použitiu bezjadrového motora s priamym náhonom. Konštrukcia s dvoma rotormi tiež znižuje zaťaženie ložiska a redukuje drobné vibrácie počas otáčania. Vďaka tomu je gramofón schopný skvele reprodukovať charakteristický sýty zvuk s vykresleným detailom, ktorý je typický pre analógové vinylové nosiče.

Presný systém riadenia motora

Aplikácia technológie vyvinutá pre Blu-ray zariadenie umožňuje SL-1210GAE vysoký štartovací krútiaci moment a vysokú stabilitu rýchlosti.

Trojvrstvový tanier

Otočný tanier sa vyznačuje trojvrstvovou konštrukciou s mosadznou hornou doskou, ktorá je pevne spojená s hliníkovou základnou doskou. Gumový povlak zakrýva celú zadnú stranu, aby sa eliminovali nežiaduce rezonancie. Inteligentné riešenie ponúka vynikajúcu tuhosť a tlmenie vibrácií, rotačnú stabilitu a vysokú zotrvačnosť, ktorá prekonáva staršie SP-10MK2 (gramofón s priamym náhonom, ktorý je referenčným štandardom a používajú ho rozhlasové stanice po celom svete). Navyše má oproti modelu SL-1200MK5 viac ako dvojnásobnú zotrvačnosť.

Kalibrácia rovnováhy

Ak je rozloženie hmotnosti gramofónu nerovnomerné, dochádza počas otáčania k nadmerným vibráciám a hluku, čo spôsobuje zhoršenie kvality zvuku. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité vyváženie taniera. Každá súčiastka je preto kalibrovaná priamo vo výrobe. Gramofóny, ktoré prešli touto kalibráciou, sú označené nápisom BALANCED.

Rameno s vysokou citlivosťou

Rameno obsahuje horčík, ktorý má vysoký tlmiaci účinok. Vysoká citlivosť je dosiahnutá vďaka použitiu tradičnej konštrukcie výkyvného zariadenia s horizontálnou osou otáčania pretínajúc sa v jednom centrálnom bode dosahuje vysokú citlivosť.

Špičková kvalita koncoviek

Použitie mosadzných a pozlátených zakončení pomáha predchádzať zhoršenej kvalite zvuku. Kovová tieniaca konštrukcia vnútri skrine potom znižuje účinky vonkajšieho hluku. Pripojenie a odpojenie káblov nebolo nikdy predtým jednoduchšie.

Štvorvrstvová konštrukcia skrine

Skriňa je konštruovaná z trojvrstvovej konštrukcie tlakovo liateho hliníka BMC (Bulk Molding Compound), robustného kaučuku a 10 mm hrubého vrchného panela s jemným (hairline) hliníkom v čiernej farbe. Táto štvorvrstvová konštrukcia kombinuje vysokú tuhosť nevyhnutnú pre účinné tlmenie vibrácií, ktorá je vo finále luxusná na pohľad i dotyk.

Zdroj: TS

O autorovi

Ján Ďuraš
Ján Ďuraš
Prezývaný Johnko, sa venuje grafike, horskej cyklistike a filmmakingu. Jeho záľubou sú taktiež indie hry a simulátory.

Pridaj komentár