Stredná Európa hlási najviac kybernetických útokov na zdravotníctvo

Zdravotnictvo kyberneticky utok

Odborný tím spoločnosti Check Point varuje nemocnice, laboratóriá, výskumné pracoviská a farmaceutické firmy v strednej Európe. Počet kybernetických útokov na zdravotníctvo vo svete sa v priebehu novembra a decembra zvýšil o 45 percent. Je to viac ako dvojnásobok kybernetických útokov (nárast 22 percent) vo všetkých priemyselných odvetviach v rovnakom čase vo svete.

Zdravotnícke zariadenia a najmä nemocnice pracujú v súčasnosti pod obrovským tlakom a kybernetickí zločinci túto situáciu jednoducho využívajú, pretože sa domnievajú, že nemocnice splnia ich požiadavky na výkupné v čo najkratšom možnom čase. Zároveň sa snažia odcudziť výsledky výskumu, čo predstavuje v súčasnosti nielen finančné, ale aj strategické bohatstvo.

Začiatkom decembra bola terčom kybernetického útoku Európska lieková agentúra (EMA) a dark web sa pomaly plní ponukami s novým ilegálnym artiklom v podobe vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V posledné dni roka bolo obzvlášť zákerným škodlivým softvérom Emotet zasiahnuté litovské centrum verejného zdravotníctva a niekoľko samospráv. Následne sa rozšírila rozsiahla kampaň z infikovaných počítačov na ďalšie štátne inštitúcie.


Vyznáš sa v technológiách? Otestuj sa!


Kybernetickí zločinci sa budú aj naďalej zameriavať na zdravotníctvo a farmaceutický priemysel a intenzita týchto útokov bude len silnieť,

potvrdzuje Andrej Aleksiev, riaditeľ slovenskej pobočky Check Point Software Technologies.

Andrej Aleksiev
Andrej Aleksiev, Check Point Software Technologies

Útočníci využívajú ransomvér – vydieračský softvér, botnet, všeobecné zraniteľnosti aj DDoS útoky, ktoré zahltia servery a spôsobia ich kolaps. Najväčší nárast zaznamenal ransomvér, ktorý je pre zdravotnícke organizácie zároveň aj najväčšou hrozbou, keďže šifruje dáta a znemožňuje k nim prístup. Akékoľvek narušenie systémov by mohlo mať vplyv na schopnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť a ohroziť tak životy ľudí.

Z regionálneho hľadiska zaznamenala najprudší nárast počtu útokov stredná Európa – o 145 percent, nasleduje východná Ázia (137 %) a Latinská Amerika (112 %). Ak sa pozrieme na konkrétne krajiny, tak najdramatickejší rast útokov zaznamenala Kanada, o viac ako 250 percent, a za ňou nasledovalo Nemecko (rast 220 %) a Španielsko, kde sa počet útokov zdvojnásobil.

Priemerný počet týždenných kybernetických útokov na organizáciu bol v novembri 626 útokov.

Viac sa dozviete na blogu tímu Check Point Research alebo ich Twitter účte.

Zdroj: TS


Prečítaj si tiež: Mobilný Cyberpunk 2077 je nebezpečná falošná aplikácia


O autorovi

Ján Ďuraš
Ján Ďuraš
Prezývaný Johnko, sa venuje grafike, horskej cyklistike a filmmakingu. Jeho záľubou sú taktiež indie hry a simulátory.

Pridaj komentár