Takto by podľa Slovákov mal vyzerať ideálny smartfón

Ideálny smartfón by mal mať veľký a kvalitný displej, nebo radšej ultratenké telo a dostatok pamäte? Čomu dali Slováci prednosť pred ostatným a prečo ho chcú vôbec nahradiť?

Čo má obshovať ideálny smartfón konkrétne?

Podľa slovenských spotrebiteľov by mal ideálny mobil mať  veľký a kvalitný displej, ultratenké telo, dostatok pamäte a čierne vyhotovenie. Výdrž batérie aspoň jeden deň a mal by vedieť tiež zhotovovať kvalitné fotografie aj v nedokonalých podmienkach.

To všetko v cenovom rozpätí od 400 do 600 eur. Dobrou správou je, že smartfón, ktorý takmer plne zodpovedá tomuto popisu, predstavila nedávno spoločnosť Huawei. Ide o novinku Huawei nova 9, ktorá sa môže pýšiť ultratenkým telom, kvalitným displejom, až 50 Mpix fotoaparátom, dlhou výdržou s ultrarýchlym nabíjaním a cenou 499 eur.

Podľa prieskumu, ktorý si Huawei na Slovensku nechal vypracovať spoločnosťou NMS, Slováci najčastejšie siahajú po smartfónoch, ktoré majú špecifické parametre. Tým najdôležitejším je adekvátna cena (67 % opýtaných), dostatočná výdrž batérie (51 %) či kvalita fotoaparátu (44 %).

Huawei Nova 9

Čím sa riadia ženy a čím muži pri výbere telefónu?

Muži si vyberajú ideálny smartfón predovšetkým na základe výkonu, značky, kvality displeja. Pričom mobil využívajú okrem komunikovania najmä na fotografovanie širokouhlých záberov, počúvanie hudby, navigovanie či hranie hier.

men vs women
statistické porovnání mobílních nákupních zvyků u můžu a u žen

Pre ženy je mimoriadne dôležité mať vo svojom novom smartfóne kvalitný fotoaparát s dobrou selfie kamerou, možnosťami využívať rôzne filtre. Taktiež dostatočne veľkú pamäť na ukladanie množstva fotografií a videí. Svoje smartfóny pritom najčastejšie využívajú na fotografovanie či prezeranie sociálnych sietí.

Smartfóny meníme, keď sa nám pokazia

Slováci tiež odpovedali, kedy si kupujú nové smartfóny. Najčastejším dôvodom na kúpu nového zariadenia pritom uvádzajú poškodenie či zničenie svojho starého telefónu (48 %). Každý piaty Slovák zároveň uvádza, že je ochotný kúpiť si nový mobil, ak nájde taký, ktorý má dobrý pomer ceny a výkonu.


Prečítaj si tiež: Adrenalín v kybernetickej bezpečnosti je zvyčajný jav


Fotoaparát a displej je pre Slovákov u ideálného smartfónu dôležitý

Ak už vyberáme nový smartfón, dôležitý je pre polovicu Slovákov veľký displej. Pre takmer tretinu používateľov je tiež podstatná hrúbka smartfónu. V čase, kedy Slováci túžia po ultratenkom smartfóne s veľkým a kvalitným displejom, prichádza na trh novinka v podobe Huawei nova 9. Smartfón s 6,6-palcovým 120 Hz zakryveným displejom a iba 7,77 mm tenkým telom.

Nemenej dôležitou požiadavkou pri výbere nového smartfónu je pre Slovákov aj kvalitný fotoaparát, ktorý nemá problém ani s nočnými fotografiami. Tri štvrtiny z nás si želá v novom mobile taký fotoaparát, ktorý si poradí s fotografovaním aj za zhoršených svetelných podmienok.

Huawein Nova 9

Odpoveď opäť prináša Huawei so svojím modelom nova 9, ktorý ponúkne štvoricu objektívov. Selfie kamera má rozlíšenie 32 Mpix a zadný ultra-fotoaparát 50 Mpix sa môže pochváliť veľkým snímačom, ktorý zaisťuje o 40 % vyšší príjem svetla.


Nech ti neunikne: Profesionálny fotograf radí: Naučte sa fotiť špičkové zábery mobilom vďaka týmto trikom


Samozrejme, nechýba možnosť zachytiť ultraširokouhlé scény, makro zábery či kvalitné 4K video. To je, mimochodom, dôležité pre 37 % Slovákov. Ďalších 35 % používateľov vyžaduje od svojho smartfónu, aby vedel niekoľkonásobne približovať objekt pri fotografovaní. To model nova 9 s 50-násobným zoomom opäť dokonale spĺňa.

Ako svoj mobil najčastejšie využívame?

Až 54 % respondentov uviedlo, že okrem základnej komunikácie sa venuje najčastejšie surfovaniu na internete a viac než polovica (51 %) primárne prezerá obsah sociálnych sietí. Práve na tieto činnosti sa skvele hodí veľký 6,6-palcový displej nedávno predstavenej novinky Huawei nova 9 s jemným rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz pre ešte lepší zážitok. Medzi ďalšie časté činnosti na smartfónoch patrí fotografovanie (49 %), mobilné bankovníctvo či platby prostredníctvom mobilu (40 %), počúvanie hudby či sledovanie filmov (28 %), ale aj hranie hier (17 %).

mobiling

Práve na základe tohto prieskumu prišiel Huawei s možnosťou bezkontaktnej platby prostredníctvom aplikácie Curve a neustále pracuje na tom, aby sa v obchode s aplikáciami Huawei AppGallery nachádzali všetky potrebné aplikácie lokálnych developerov.

Slúchadlá ako neoceniteľný doplnok smartfónu

Slováci tiež v prieskume odpovedali na otázku, aké zariadenia najčastejšie k svojmu mobilu pripájajú. Až 58 % opýtaných uviedlo, že najčastejšie pripájaným hardvérom k svojmu smartfónu sú bezdrôtové slúchadlá. Práve tie je možné získať ako bonus ku kúpe nového Huawei nova 9 prostredníctvom slovenských operátorov, a to až do konca roka alebo do vypredania zásob.

Populárne sú tiež smart hodinky, ktoré si k svojmu mobile pripája až 38 % Slovákov. Huawei spolu so smartfónom nova 9 predstavil aj novú sériu smart hodiniek Huawei Watch GT 3 v dvoch veľkostiach, ktoré sú vhodné pre ženy i mužov.

Zdroj: TS


Zapoj sa do našej SÚŤAŽe o slúchadlá Creative Gaming SXFi s priestorovým zvukom.

Súťaž prebieha na našom Facebooku Instagrame.


O autorovi

Jiří Toman
Jiří Toman
Studuje fakultu vojenských technologií na Univerzitě Obrany v Brně. Mezi jeho záliby patří počítače a technika obecně, posilování a turistika.

Pridaj komentár