Spoločnosť Qualcomm oznámila, že jej expanzia na nové trhy by mala do roku 2029 generovať dodatočných 22 miliárd dolárov ročne. Z tejto sumy by približne 4 miliardy dolárov mali pochádzať z predaja čipov pre počítače
Firma Qualcomm, predtým známa hlavne čipmi pre mobilné telefóny, predstavila svoje procesory pre počítače začiatkom tohto roka, keď uviedla na trh Snapdragon X pre zariadenia so systémom Windows.
Spomínaná prognóza je dôležitým míľnikom pre generálnu riaditeľku Qualcommu Cristinu Amonovú, ktorá sa v roku 2021 zaviazala, že spoločnosť prekoná závislosť od smartfónov. Vo fiškálnom roku 2024 dosiahla divízia mobilných telefónov tržby vo výške 24,86 miliardy dolárov, čo predstavuje približne 75 % celého čipového biznisu spoločnosti. Tá zároveň oznámila, že jej tržby z automobilového priemyslu by mali do roku 2029 vzrásť o približne 175 % na 8 miliárd dolárov, z čoho 80 % je viazaných na už zabezpečené zmluvy.
Hoď očkom aj na toto: Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
Ďalšie 4 miliardy dolárov z predpovedaných tržieb by mali pochádzať z priemyselných čipov a 2 miliardy dolárov z čipov pre headsety, kategóriu, ktorú Qualcomm nazýva XR. Približne 4 miliardy dolárov z prognózy predstavujú tržby z ostatných čipov, ako sú napríklad tie pre bezdrôtové slúchadlá a tablety.
Stratégia spoločnosti Qualcomm pod vedením Amonovej spočíva vo využití technológie vyvinutej pre čipy do mobilných telefónov, ako sú modemy, procesory a akcelerátory umelej inteligencie, na nových trhoch vrátane automobilov, počítačov a virtuálnej reality. Investori sa prvýkrát po rokoch dozvedeli prognózu pre tieto nové trhy. Firma uviedla, že jej celkový adresovateľný trh dosahuje až 900 miliárd dolárov.
Zaujímavé: Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
Prognóza pre XR headsety tiež naznačuje rastový potenciál trhu VR v nasledujúcich piatich rokoch. Qualcomm dodáva čipy mnohým popredným výrobcom headsetov vrátane spoločnosti Meta pre jej produkty Quest a Ray-Bans.
V oblasti umelej inteligencie sa Qualcomm označuje za spoločnosť zameranú na decentralizovanú umelú inteligenciu fungujúcu priamo v zariadení, na rozdiel od umelej inteligencie v cloude, ktorú zvyčajne poháňajú procesory spoločnosti Nvidia.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- InfoGuru3. decembra 2024Toto deepfake video o zneužiteľnosti umelej inteligencie vám zlomí srdce. Ella prosí rodičov, aby ju ochránili
- TechGuru30. novembra 2024Microsoft popiera trénovanie AI na dátach používateľov
- InfoGuru28. novembra 2024Deti generácie Alfa chcú holografické AI počítače
- TechGuru26. novembra 2024Qualcomm dýcha Intelu a AMD na krk. Chce čipy nielen v PC, ale aj v autách či headsetoch