🍪 Máš rád sladké?

Zbierame len nevyhnutné cookies. Ak nám to povolíš, budeme zbierať aj tie analytické na zlepšenie tvojho zážitku s našimi službami. Ochrana osobných údajov

V USA znovuzrodili vyhynutého vlka hrozného z Hry o tróny
InfoGuruVeda a vesmír

V USA znovuzrodili vyhynutého vlka hrozného z Hry o tróny

Peter Vnuk
Peter Vnuk

Po prvýkrát v histórii sa podarilo oživiť vyhynuté zviera – vlka hrozného (zvaného aj pravlk obrovský). Vďaka genetickému inžinierstvu a použitiu starodávnej DNA americká spoločnosť Colossal Biosciences priviedla na svet tri mláďatá tohto ikonického predátora

Colossal Biosciences, biotechnologická spoločnosť so sídlom v Dallase, oznámila prevratný úspech: znovuzrodenie vlka hrozného (Aenocyon dirus), ktorý vymrel pred približne 12 500 rokmi. Vďaka kombinácii pokročilých genetických techník sa podarilo priniesť na svet tri vlčie mláďatá s génmi vlka hrozného. Tento druh bol v minulosti jedným z najväčších predátorov Severnej Ameriky a inšpiroval množstvo popkultúrnych diel vrátane seriálu Hra o tróny.

Ako podarilo oživiť vyhynutého vlka hrozného?

Vedecký tím pod vedením Colossal Biosciences najprv analyzoval starodávnu DNA extrahovanú z dvoch fosílií – 13 000 rokov starého zubu z Ohia a 72 000 rokov starého vnútorného ucha z Idaha. Pomocou metódy iteratívnej genómovej montáže sa podarilo vytvoriť najkompletnejší genóm vlka hrozného v histórii. Výsledky ukázali, že vlk hrozný má 99,5 % génovej zhody s dnes žijúcim sivým vlkom.

Nasledovalo genetické inžinierstvo, pri ktorom vedci vykonali 20 presných úprav na 14 lokusoch. Tieto modifikácie, vrátane 15 zaniknutých genetických variantov, umožnili vytvoriť bunkové línie obsahujúce požadované gény. Následne sa najživotaschopnejšie bunky klonovali pomocou somatického prenosu jadra a implantovali do vajíčok darcovských zvierat.

Viedenská univerzita prijala prvého AI študenta. Bude študovať spolu s ľuďmi Prečítaj si tiež

Viedenská univerzita prijala prvého AI študenta. Bude študovať spolu s ľuďmi

Univerzita aplikovaných umení vo Viedni ako prvá na svete prijala umelú inteligenciu ako oficiálneho AI študenta digitálneho umenia. Umelá inteligencia s názvom Flynn sa bude zúčastňovať prednášok a dostávať známky rovnako ako ľudskí študenti...

0 comments

Po úspešnej interšpecifickej náhradnej gravidite sa narodili tri mláďatá: dvaja samci Romulus a Remus a samička Khaleesi. Tieto mláďatá sú prvými úspešne oživenými jedincami vyhynutého druhu.

Romulus – mesačné šteniatko vlka hrozného.

Genetické a etické otázky

Hoci ide o významný vedecký úspech, objav vyvoláva otázky. Podľa niektorých odborníkov nejde o skutočného vlka hrozného, ale o geneticky modifikovaného sivého vlka s fenotypom vlka hrozného. Profesor evolučnej genetiky Love Dalén tvrdí, že zmena dostatočného počtu génov na vytvorenie autentického vlka hrozného je skôr filozofická otázka.

Nie všetci sú nadšení. Oponenti upozorňujú na riziká spojené s takýmito experimentmi, najmä ak by geneticky upravené zvieratá boli vypustené do voľnej prírody. Colossal Biosciences však deklaruje, že všetky vlky budú žiť v prísne monitorovanom prírodnom rezerváte o rozlohe 2 000 akrov s vysokou úrovňou zabezpečenia. (Nepripomína vám to Jurský park? – pozn.red.)

Kingdom Come: Deliverance II Prečítaj si tiež

České dediny zažívajú nával turistov pre Kingdom Come: Deliverance II. Niektorí starostovia nie sú nadšení

Obce, ktoré donedávna poznali len miestni, sa „cez noc“ stali stredobodom pozornosti. Videohra Kingdom Come: Deliverance II, ktorú v tomto roku vydalo české štúdio Warhorse, ich premenila na magnet pre fanúšikov virtuálneho stredoveku. Hoci sa niektorí starostovia tešia z nového záujmu, iní riešia narastajúce problémy s návštevníkmi...

0 comments

Pri de-extinkcii nejde len o vlka hrozného

Spoločnosť Colossal sa nezastavuje pri vlkovi hroznom. Už dlhšie pracuje na oživení mamuta srstnatého, ktorého prvé mláďatá plánuje priviesť na svet do roku 2028. Rovnako sa podieľa na ochrane kriticky ohrozeného červeného vlka, pričom už úspešne klonovala štyri mláďatá z rôznych genetických línií.

Tu vidíte, prečo je vlk hrozný nazývaný aj pravlk obrovský.

Podľa vedúcej vedeckej pracovníčky Beth Shapirovej má technológia de-extinkcie potenciál nielen v oživení vyhynutých druhov, ale aj v ochrane súčasne ohrozených zvierat. Tento vedecký pokrok by mohol prispieť k zachovaniu biodiverzity v čase masového vymierania.

Colossal Biosciences plánuje využiť svoje technológie aj v zdravotníctve a záchrane ďalších druhov. Vedci však upozorňujú na potrebu opatrnosti pri manipulácii s génmi a dôkladnom zvážení potenciálnych následkov.


Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.

Nájdeš nás aj na YouTube


Pokračuj v čítaní