Nový paleontologický objav posúva hranice nášho chápania biologickej manipulácie v živočíšnej ríši. Medzinárodný výskumný tím vedený odborníkmi z Natural History Museum v Londýne objavil v barmskom (mjanmarskom) jantári dva výnimočne zachované exempláre hmyzu, ktorý bol pred 99 miliónmi rokov infikovaný parazitickou hubou z čeľade Ophiocordyceps, známou medzi vedcami aj laickou verejnosťou ako tzv. zombie huba.
Fosílne dôkazy ukazujú, že ide o najstaršie známe prípady zombifikácie hmyzu, čiže procesu, pri ktorom huba prenikne do tela hostiteľa, prevezme kontrolu nad jeho nervovým systémom a prinúti ho správať sa spôsobom, ktorý zvýši šance huby na rozmnoženie.

Simpsonovci zase predpovedajú. 30. jún 2025 vraj prinesie vzostup VR, vojnu a lietajúce autá
Simpsonovci sa už od začiatku 90. rokov pravidelne predvádzajú ako nečakaní proroci modernej doby. Najnovšie sa však zdá, že ich satira opäť trafila do živého, tentokrát predpovedajú priamo pre rok 2025...
V tomto prípade išlo o malú mušku a mladú mravčiu samičku, z ktorých tiel huba fyzicky vyrastala. Je to dôkaz, že parazit sa nielen adaptoval, ale aj úspešne dokončil svoj životný cyklus.
„Tento objav je dôkazom, že infekčné huby s mimoriadne sofistikovaným spôsobom manipulácie hostiteľa existovali už hlboko v období strednej kriedy,“ uviedol Dr. Edmund Jarzembowski, paleontológ a spoluautor štúdie publikovanej 27. júna (červen) 2025 v renomovanom časopise Proceedings of the Royal Society B.
„Je to nielen evolučný precedens, ale aj svedectvo o tom, ako dávno sa v prírode vyvinuli zložité parazitické stratégie.“
Barmský jantár, ktorý je známy svojou schopnosťou konzervovať fosílie s výnimočnou mierou detailov, umožnil vedcom analyzovať nielen samotné hubové štruktúry, ale aj mikroskopické známky poškodenia na telách hostiteľov.

Chucky a ChatGPT majú novú kamošku. Barbie dostáva umelú inteligenciu
Spoločnosti OpenAI a Mattel oznámili zaujímavé partnerstvo, ktoré má za cieľ prepojiť ikonickú značku Barbie s najmodernejšou generatívnou umelou inteligenciou. Cieľom tejto spolupráce je vytvoriť interaktívne produkty novej generácie – bábiky „AI Barbie“, ktoré budú schopné viesť prirodzené rozhovory, rozprávať vlastné príbehy a reagovať na podnety detí v reálnom čase...
Vďaka tomu mohli potvrdiť, že huba nespôsobila len pasívnu infekciu, ale aktívne menila správanie hmyzu, rovnako ako moderné druhy Ophiocordyceps, ktoré dnes zombifikujú napríklad tropické mravce.
Vedci zároveň identifikovali nový fosílny druh huby Palaeoophiocordyceps coccophagus, čím obohatili poznanie o rozmanitosti týchto organizmov v hlbokom geologickom čase.
„Získané poznatky naznačujú, že huba bola schopná infikovať viacero skupín hmyzu, čo naznačuje prekvapivú ekologickú flexibilitu,“ dodal Jarzembowski.

Android 16 má jednu zásadnú chybu. Ale príde nečakane rýchlo
Google prekvapivo urýchlil vydanie Androidu 16, aby stihol príchod Pixelu 10. Novinky sú však zatiaľ nevýrazné a pre väčšinu sveta nedostupné. Oveľa viac má priniesť až neskoršia aktualizácia...
Z evolučného hľadiska ide o kľúčový moment. Ukazuje, že interakcie medzi parazitom a hostiteľom, ktoré dnes považujeme za extrémne, sú v skutočnosti produktom stoviek miliónov rokov vývoja. Tento objav zároveň podporuje hypotézu, že huby mali zásadný vplyv na tvarovanie raných ekosystémov, najmä počas vzostupu krytosemenných rastlín, ktoré v rovnakom období začali dominovať pevninským biotopom.
Záver je fascinujúci aj desivý zároveň: zombifikácia ako biologický fenomén nie je moderný výmysel či zvláštnosť súčasnej džungle, ale hlboko zakorenená adaptácia, ktorá sprevádza život na Zemi už takmer 100 miliónov rokov.