Aj ty si dieťa 80. a 90. rokov? Tak sa zobuď! – Iný pohľad

Nie je to fenomén, ani chvíľková či trendová záležitosť. Statusy a články o tom, ako bolo super v 80. a 90. rokoch minulého storočia a o tom, ako dnešné deti nevedia čo je to zábava a ich detstvo nestojí za nič. Objavujú sa stále a rozčuľujú ma, aj keď som sám narodený v 80. rokoch. Prečo?

Metalisti a depešáci

V telke Kuko, vodové farby v škôlke, Céčka na základke, každý bol „metalista alebo depešák“, sexsymbolom bola dnes takmer dôchodkyňa Madonna, namiesto sedenia za PC sa bicyklovalo, plávalo, tancovalo, spievalo… „Dnes je to len samý smartfón a Twitter, fuj! Deti nevedia čo je to detstvo!“ Veď dobre, narodil som sa v r.1982, aj ja si rád spomeniem na staré časy, ale takto si kedysi vzájomne plakali na ramenách osemdesiatnici, ktorí už so životom nedokázali nič urobiť…

Problém je v tom, že každá doba má niečo do seba a ľuďom chýba objektivita. Nevedia pochopiť, že ľudstvo nemôže stáť na jednom mieste a časy sa menia. To, že dnešné deti sa rodia s tabletom v ruke a už v jasliach zdieľajú na sociálnych sieťach statusy o tom, že kakajú a papajú, to je prosto pokrok a prirodzený vývoj. A to, že menej chodia von? Pre ich zdravie to nie je dobré, ale sú riešenia, ako si s tým poradiť a lamentovanie nič nevyrieši, rovnako ako zákazy.

Som si istý, že keď dnešné deti vyrastú, budú s láskou spomínať na Facebook (ktovie, či ešte bude existovať v tejto podobe, vraj sa chystá verzia pre virtuálnu realitu), počítače, hry, tablety, smartfóny a všetko to, na čo dnešná stredná generácia nadáva, no pritom to používa. Spomínať budú, pretože to bolo ich detstvo a ich predstava zábavy, bez ohľadu na to, čo si o tom myslí iná generácia. Spomínať budú rovnako s láskou a slzou v oku, ako sa dnes spomína na časy, keď počítače a internet ešte neboli, alebo boli v plienkach.


Podrobnejšie som túto tému rozobral v článku: Škodí Facebook zdraviu?


Pozrime sa na seba

A teraz zásadné otázky. Ak bolo lepšie ísť von a nesedieť pri PC a Facebooku, prečo to – do šľaka – robíte?! Píšete statusy o tom, že nie je dobré iba písať statusy? Nevidíte tú iróniu? Sedíte za PC a lamentujete nad skazenosťou doby, pritom máte vo väčšine prípadov sotva 30 rokov a nič a nikto vám nebráni v tom, aby ste vypli PC, vybehli von a jazdili na bicykli, zdvíhali činky, skákali na trampolíne, zbierali kvetinky po lúkach, stretávali sa s kamarátmi a robili všetky tie úžasné veci, za ktorými plačete.

Že máte rodiny? No a čo? Vezmite ich so sebou. Vezmite deti na výlet, ukážte im prírodu, pamiatky a večer ich nechajte o tom nazdieľať fotky a statusy. Ony si svoju zlatú strednú cestu nájdu. Určite nechoďte cestou zákazov, radšej im ukážte svet v plnom rozsahu a nechajte ich, nech si vyberú, čo z neho ich zaujíma. Niekedy ich budúcim, dobre zarábajúcim zamestnaním možno budú práve technológie, v ktorých im bránite. „Zakázané ovocie najlepšie chutí“

Záver

Žiadny extrém nie je dobrý. Zostáva veriť, že si každé dieťa nájde svoju cestu. Aj minulé generácie si ju našli a všetko čo bolo zakazované, ako napr. cigarety, bolo o to zaujímavejšie… A vy, čo lamentujete, vypnite PC a choďte robiť to, čo sa vám žiada najviac a svoje deti vezmite so sebou, alebo im to aspoň ukážte! 🙂

Ak mi neveríte, že viem, o čom hovorím, prikladám autentickú reakciu aktuálneho vysokoškoláka, ktorý vám to povie sám:

Ja som aj behal po vonku, aj som sa hral na PC a povedal by som, že oboje mi niečo dalo. Napríklad vďaka PC som sa naučil anglicky, spoznal som množstvo ľudí a možno aj vďaka tomu viem dnes bez problémov nadviazať kontakt s niekým cudzím. Hold, keď v takom MMORPG niečo potrebuješ, tak sa musíš opýtať. 🙂 A dnes to už všetko funguje tak, že keď niekoho spoznáš, tak za chvíľku kecáte niekde na Teamspeaku a zistíš, že nie je problém sa s niekým dať do reči aj normálne. Aspoň u mňa to tak bolo. – Róbert (19 rokov)

 Peťo Vnuk

O Autorovi

Peter Vnuk
Peter Vnuk
Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.

Komentárov: 2

  1. Ivy hovorí: Odpovedať

    Toto je naozaj vnímavý článok 🙂

    1. WorkingPedro hovorí: Odpovedať

      ďakujem! 🙂 je mi jasné, že mainstream nezmením, ale možno aspoň pár ľuďom docvakne, že každá nová generácia je pre tú starú divná, skazená atď …

Pridaj komentár