Watson, umelá inteligencia od IBM, skvelo vytvára plány liečby rakoviny

Americká Spoločnosť Klinickej Onkológie na začiatku tohto roka prezentovala na svojom výročnom stretnutí údaje, z ktorých vyplýva, že Watson sa neustále zlepšuje.

Dáta naznačujú, že umelá inteligencia Watson for Oncology čoraz častejšie navrhuje plány liečby pacientov s rakovinou v súlade s tým, čo by naordinovali ľudskí lekári. A to aj v prípadoch rôznych druhov ochorenia. Výskum, ktorý sa konal v Indii dokázal, že sa Watson zhodol s doktormi v 96% prípadov pri rakovine pľúc, 93% pri rakovine rekta a 81% pri rakovine hrubého čreva.

Iná štúdia, ktorá prebehla v Thajsku, zaznamenala veľmi priaznivé percentuálne zhody aj v prípade rakoviny pŕs, žalúdka a ďalších orgánov. Navyše, pri rakovine pľúc a pŕs vykonala umelá inteligencia skríning až o 78% rýchlejšie ako ľudský lekár, čiže 24 minút namiesto 110 minút.

IBM Watson of Oncology

IBM Watson for Onclogy je systém AI, ktorý trénujú v centre Memorial Sloan Kettering. Dokáže analyzovať pacientove medicínske záznamy, získať relevantné informácie o jeho zdraví a prísť s plánom liečby prispôsobeným na mieru. Takisto dokáže poukázať na spôsoby liečby, ktoré by u pacienta nebolo vhodné použiť a podložiť svoje tvrdenia štúdiami.

Aj keď tieto úspechy systému Watson nie sú novinka, najnovšie zistenia z neho robia ešte užitočnejšieho pomocníka pre doktorov po celom svete. Po zverejnení sa do zoznamu jeho klientov pridalo 9 ďalších nemocníc z Austrálie, Mexika, Brazílie a juhovýchodnej Ázie.

Jediný problém je vo vysokých nákladoch na služby tejto AI. Mnohé nemocnice si ho práve z tohto dôvodu nemôžu dovoliť. To je však zrejme iba otázka ďalšieho vývoja.

Peter Vnuk

Zdroj: engadget.com

O Autorovi

Peter Vnuk
Peter Vnuk
Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.

Pridaj komentár