Notebook Omen by HP 17 a myš Omen 600 – spoločná recenzia

Rad HP Omen zahŕňa nielen herné notebooky, ale aj desktopy, monitory, príslušenstvo atď. Od spoločnosti sme do redakcie dostali kompletnú výbavu pre hráča, ktorú vám postupne predstavíme. Začneme notebookom Omen by HP 17, myšou Omen by HP Mouse 600 a dvoma podložkami.

Vzhľad a vyhotovenie

Omen by HP 17-an016nc

Dizajn je výrazne vylepšený v porovnaní s predchodcami. Kryt so vzorom pripomínajúcim písmeno X pôsobí efektne a textúra, ktorú vidíte, je plastická a len mierne zvyšuje náchylnosť k zachytávaniu nečistôt. Strieda ju imitácia lešteného kovu a celkový dojem je – nebojíme sa použiť slovo – úžasný. Palec hore, HP!

Omen by HP 17-an016nc

Prieduchy chladenia vzadu pripomínajú dýzy stíhačky a displej výrobca postavil na jednom centrálnom pánte. Je to vzhľadovo príťažlivé riešenie, no má jednu drobnú nevýhodu. Pri zatváraní notebooku si treba dávať pozor na to, aby ste si displejovou časťou nepricvakli niektorý z káblov od periférií, ktorý veľmi ľahko vkĺzne medzi spodnú a vrchnú časť notebooku. O to horšie, že kryt pri zatváraní posledných niekoľko centimetrov prudko skočí a notebook tak uzavrie.

Omen by HP 17-an016nc

Páči sa nám, že ani jeden z portov USB už nie je štandardu 2.0, ktorého sa niektorí výrobcovia z nepochopiteľných dôvodov dodnes držia. Tu dokonca nechýba ani USB typu C Thunderbolt a HDMI 2.0 na 4K pri 60Hz, takže čo sa týka portov, je výbava na modernej úrovni.

Omen by HP 17-an016nc

Spomenúť musíme aj robustnosť vyhotovenia. Konštrukcia je síce z časti plastová, no pôsobí veľmi pevným a odolným dojmom. Hmotnosť 3,7kg nepatrí medzi najnižšie, no treba brať do úvahy, že ide o 17,3″ herný model, a ten nemôže byť ako pierko.

Omen by HP 17-an016nc

Zmienku si zaslúži aj touchpad. Hráči ho síce veľmi nepoužívajú, no vďaka kovovému pokrytiu spodnej časti notebooku a vybrúseným okrajom pôsobí veľmi elegantne. Kovová oblasť síce priťahuje odtlačky prstov, no zvyšuje odolnosť aj životnosť notebooku. Navyše, pri tomto skvelom a pôsobivom dizajne nám nenápadné odtlačky (viď obrázok) vôbec nevadili.

Omen by HP 17-an016nc

Konfigurácia

Omen by HP 17-an016nc je postavený na procesore Intel Core i7-7700HQ, 16GB RAM a grafike GTX1070 s 8GB pamäte. To je kombinácia, ktorá momentálne stačí na všetky hry, vrátane tých najnáročnejších. Keby ste potrebovali viac RAM na nejaké zvláštne aplikácie, ktoré jej potrebujú čo najviac, napr. Google Chrome (vtip!), je rozšíriteľná do 32GB. V hrách vám zatiaľ bude 16GB bohato a s rezervou stačiť.

Omen by HP 17-an016nc

GTX1070 je momentálne veľmi rentabilná grafika, ktorá veselo zvládne aj virtuálnu realitu, čo sme si aj otestovali v spolupráci s HTC Vive. Takisto 8GB je kapacita videopamäte, ktorú oceníte napríklad ak patríte medzi hráčov GTA V, alebo podobných hier pracujúcich s množstvom textúr.

Omen by HP 17-an016nc

Vysoko oceňujeme, že sa výrobcovia v oblasti SSD konečne presúvajú do kapacít, ktoré tlačia klasické disky na okraj záujmu. Konkrétne v tomto notebooku nájdete 512GB SSD, čo značí, že si môžete inštalovať dostatočné množstvo hier a vychutnať si vysokú rýchlosť načítavania.

Keby vám to aj nestačilo, stále vám kryje chrbát 1TB klasický disk so 7200 otáčkami. Patrí teda do kategórie tých rýchlejších. Pochválime tiež inštaláciu optickej mechaniky DVD RW. V časoch digitálnej distribúcie ju už asi časť z vás nevyužije, no stále sa nájde kopa herných fanúšikov so škatuľovými verziami hier, ktorá model s radosťou prijme.

Omen by HP 17-an016nc

Displej, ktorý výrobca použil je 17,3″ IPS typu UWVA (Ultra Wide View Angle). Má teda široké pozorovacie uhly, ale čo hráčov poteší ešte viac, je prítomnosť technológie G-Sync a schopnosť bežať na frekvencii 120Hz. Znamená to, že hry, ktoré grafika dokáže “dotlačiť” na frekvenciu 120Hz budú poskytovať mimoriadne stabilný obraz. To ocenia najmä fanúšikovia FPS, v ktorých je dôležitá koordinácia ruky, mozgu a oka.

Vďaka synchronizácii fáz obrazu z grafickej karty a zobrazovaného obrazu na displeji, ktoré umožňuje technológia G-Sync máte doslova výhodu nad vašimi nepriateľmi s input-lagom.

Zvuk má, ako vždy, na starosti Bang & Olufsen a k jeho zjavným kvalitám niet čo dodať, okrem toho, že pokiaľ neradi hrávate so slúchadlami na ušiach, tu si prídete na svoje.

Skúsenosti z testovania

Pri praktickom používaní sa nám páčila robustnosť konštrukcie. Vďaka tejto tuhosti sa zdá, že aj keby ste do notebooku nechtiac niečím buchli, nestane sa mu nič. Neskúšali sme to, keďže nebolo po ruke kladivo a v motorovej píle sme práve nemali benzín. 🙂 No vzhľadom na dlhú životnosť a občas aj tvrdšie zaobchádzanie v rukách hráča je vysoká odolnosť veľké plus.

Omen by HP 17-an016nc

Štýlový dizajn zasa spôsobí obdiv okoloidúcich. Zo vzhľadu Omen 17 jasné, že ide o herný stroj a pochváliť musíme aj zaujímavé riešenie podsvietenia klávesnice. V červenom svetle ostatných klávesov sa vynímajú klávesy WASD, keďže tie sú podsvietené na bielo. Na ľavej strane je umiestnených šesť funkčných klávesov s priraditeľnou funkciou a na vyvolanie softvéru Omen Command Center slúži špeciálny kláves v numerickej časti klávesnice.

Omen Command Center je zaujímavý softvér, lokalizovaný do slovenčiny, v ktorom možno monitorovať aktuálnu záťaž a teplotu GPU, využitie CPU a napokon aj obsadenie pamäte. Ako môžete vidieť na obrázku, pri spustenej hre sme mali polovicu pamäte voľnú a teplota GPU vyzerala veľmi priaznivo.

OCC

Okrem toho tu možno nastaviť tiež klávesové makrá, využiteľné na zložitejšie ovládanie v hrách a funkcia zlepšenie siete umožní meniť prioritu bežiacich procesov vzhľadom na využitie siete. Čo sa týka softvéru, celkom nás pobavil slovenský preklad HP Support Assistant. Nie je to podstatné, ide skôr o odkaz pre HP, aby si dali v budúcnosti pozor. Nepôs. t. dobr. a zl. s. to čít. 😉

hp support assistant

Výdrž v režime na batériu síce pre hráča nie je veľmi dôležitá, no je tu podpora rýchlonabíjania, ktorá akumulátoru zaistí 90% kapacity za 90 minút. Notebook má pri plnom nabití vydržať až takmer 13 hodín, čo nemôžeme potvrdiť. To platí zrejme iba v laboratórnych podmienkach, pri teste to vyzeralo skôr na pomerne bežnú výdrž pri nízkej záťaži okolo 3-4 hodín. Pri hrách však grafická karta potrebuje na plný výkon “šťavu” z adaptéra, takže ak notebook nepoužívate aj na prácu, bude vám to jedno.

Výkon Omen by HP 17 v hrách a jeho chladenie

Aby ste si mohli porovnať výsledky s ostatnými nami recenzovanými hernými počítačmi, opäť sme merali výkon v treťom Zaklínačovi na najvyšších nastaviteľných detailoch (čiže vyšších ako ultra) v rozlíšení FHD. V náročnejších scénach sme namerali maximá do 94 fps a v tých menej náročných dokonca až 118 fps. G-Sync teda môže fungovať, no musí sa stabilizovať na 60 fps, keďže stabilných 120 sme nedosiahli. Napriek tomu sú to však výborné čísla, o ktorých môžu mnohé stolné PC iba snívať. Priemery sa pohybovali od 75 do 102 fps a minimum nepokleslo nižšie ako na 50 snímok za sekundu.

HWInfo

Pri Falloute 4 s hi-res textúrami (pri ktorom má hra viac ako 80GB) boli čísla o dosť vyššie. Takže sa maximá priblížili k hodnotám okolo 190fps, priemery sme namerali od 88 dp 126 fps a minimum nekleslo pod 70 fps. Takže v tejto hre G-Sync môže udržať aj stabilných 120Hz, s možnými občasnými framedropmi. Pri graficky menej náročných hrách, ako sú tieto by teda 120Hz nemal byť žiadny problém.

Omen by HP 17-an016nc

Na test v prostredí DX12 sme použili hru Ashes of the Singularity, ktorá je extrémne náročná na výkon. Na obrázku vidíte v grafe priemerné namerané hodnoty pri najvyšších nastaviteľných detailoch. Tie sú až šialene náročné a napriek tomu notebook obstál veľmi slušne.

V DX 12 sme testovali Ashes of the Singularity
V DX 12 sme testovali Ashes of the Singularity

Veľkú pochvalu si zaslúži chladenie, ktoré je až neuveriteľne tiché. Čakali sme čosi oveľa hlučnejšie, no Omen 17 svojho používateľa nebude obťažovať hlukom ani v najvyššej záťaži.

Pritom teplota GPU nám nestúpla nad 68°C a pri CPU nad 87°C. Na pomery herných notebookov sú to fenomenálne výsledky, ktorým konkuruje iba malý zlomok súperov od iných výrobcov.

Príslušenstvo – myš Omen by HP Mouse 600 a podložky Omen by HP MousePad 300 a MousePad 100

Keďže v HP myslia na hráčov komplexne, dodali nám na testovanie tiež myš Omen 600, ktorá k notebooku pekne ladí. V zadnej časti má podsvietené logo Omen a svieti tiež koliesko. Dizajn je obojručne použiteľný, aj keď je mierne naklonený na stranu pravákov. Základňa myši je totiž rozšírená smerom doľava, aby lepšie podopierala palec pravej ruky.

Omen by HP Mouse 600

Na konštrukcii sa nám páči veľmi nízka hmotnosť myši, ktorá z nej robí model vhodný aj do jemnejších rúk a znižuje únavu zápästia. Príjemné ergonomické tvarovanie sa nám naozaj páčilo a profi hráči si môžu vyváženie zmeniť ako im vyhovuje pomocou troch priložených závaží.

Rozmery z Omen 600 robia väčší model a pochváliť musíme senzor s rozlíšením až 12 000 dpi. To bude stačiť aj profesionálovi s viacmonitorovým zapojením, alebo jedným externým monitorom s veľkou uhlopriečkou.

Omen by HP Mouse 600

Tlačidlá na bokoch sú programovateľné a na zmenu rozlíšenia senzora slúži tlačidlo za kolieskom. Spolu s rozlíšením sa mení aj farba podsvietenia myši, takže vždy viete, aké rozlíšenie máte práve zvolené. Mikrospínače tlačidiel sú tak trochu slabina modelu. Tlačidlá treba stláčať o čosi silnejšie, ako je bežné a zvuk, ktorý pri tom vydávajú je dosť hlasný.

Omen by HP Mouse 600

Podložka MousePad 300 (rozmery 900 x 400 x 4 mm) poskytne podklad na klávesnicu, notebook, myš a zopár ďalších predmetov, ktoré by ste na ňu chceli uložiť. MousePad 100 má štandardné rozmery podložky pod myš (360 x 300 x 4 mm). Obe sú z rovnakého materiálu, ktorý má vydržať viac ako 250km pohybu myšou a je príjemný na dotyk, no po rozbalení podložky z obalu dosť výrazne zapácha. 🙂

Omen by HP Mouse 600

Na podložkách výrobca umiestnil aj logo radu Omen. Škoda, že nie je výraznejšie. Je takmer neviditeľné.

Omen by HP Mouse 600

 

Omen by HP 17-an016nc
Mimochodom, ku každému príslušenstvu prikladá HP aj nálepku Omen. A to sa vyplatíííí! 🙂

Verdikt

Notebookov z radu Omen sme už testovali množstvo. Tento bol zatiaľ vo všetkých smeroch najlepší a výrobca sám sebe nastavil latku veľmi vysoko. Úžasný dizajn, z ktorého nám spadla sánka, pevné odolné vyhotovenie, množstvo dôležitých detailov, výborný 17,3″ 120Hz displej s G-Syncom, silná konfigurácia na čele s grafikou …  Ťažko vymenovať všetky dôležité pozitíva. Oveľa ľahšie sa nám menujú negatíva. Riešenie s jedným pántom v kombinácii s “doskakujúcim” krytom displeja je ako gilotína na káble, ktoré sa zatúlajú do cesty a je tu aj náchylnosť na odtlačky prstov v kovovej časti. Viac negatív sme nenašli. Omen by HP 17-an016nc v kombinácii s myšou OMEN by HP Mouse 600 a ďalším príslušenstvom dokáže poskytnúť hráčovi úplnú výbavu. Výkon notebooku je dostatočný na plnohodnotnú náhradu stolového herného PC a dobre si poradí aj v oblasti virtuálnej reality. Testovali sme ho aj v spolupráci s headsetom Omen by HP 800, o ktorom si povieme nabudúce.

Hodnotenie notebook: 98%

03_2_201709_Herný-Laptop_sk

Klady:

 • príťažlivý štýlový dynamický dizajn
 • robustné vyhotovenie
 • perfektný 17,3″ 120Hz displej s G-Sync
 • výkonná konfigurácia s GTX1070
 • viacstupňové podsvietenie klávesnice
 • odlíšenie podsvietenia WASD
 • tiché a pritom výkonné chladenie
 • Omen Control Center
 • rýchlonabíjanie

Zápory:

 • gilotína na káble (viď text recenzie)
 • náchylnosť kovovej časti na odtlačky

Parametre:

 • Omen by HP 17-an016nc: štvorjadro Intel Core i7-7700HQ (2.8 GHz – 3.8 GHz, 6 MB cache), 16 GB DDR4-2400 SDRAM, 1TB 7200rpm HDD + 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD, displej FHD 1080p 120 Hz IPS anti-glare WLED, grafika NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5, 1x USB 3.1 typu C, 2x USB 3.1 Gen1, miniDP, HDMI, 1Gb eternet, bluetooth 4.2, 1x jack 3,5mm na mikrofón/slúchadlá a 1x na mikrofón, čítačka kariet SD, DVD RW, Bang & Olufsen 2x repro, Windows 10 Home 64, 3,78kg

Cena notebooku: 1959 EUR pri nákupe online (testovaná konfigurácia) – ODKAZ

Zapožičal: HP

Hodnotenie myš: 93%

ocenenie_herna_mys

Klady:

 • decentný dizajn
 • príjemné ergonomické tvarovanie
 • štýlové podsvietenie
 • protišmykový povrch
 • programovateľné tlačidlá
 • dostatočne dlhý kábel
 • nízka hmotnosť
 • rozlíšenie 12 000 dpi
 • indikácia aktuálneho rozlíšenia farbou podsvietenia
 • dobrý pomer ceny a úžitku
 • závažia na vyvažovanie

Zápory:

 • vyššia hlučnosť mikrospínačov
 • tlačidlá treba trochu silnejšie stláčať

Parametre:

 • OMEN by HP Mouse 600: káblová, USB, 6 programovateľných tlačidiel, rozlíšenie 12 000 dpi, 128 x 74 x 41 mm, 0,13kg, 3 závažia v balení

Cena: Mouse 600: 49 EUR, podložka MousePad 300: 29 EUR , podložka MousePad 100: 9 EUR

Zapožičal: HP

Peter Vnuk

O autorovi

Peter Vnuk
Peter Vnuk
Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.

Komentárov: 4

 1. Martin hovorí: Odpovedať

  Už tento notebook mám, ešte by som potreboval poradiť typ chladiacej podložky pod neho.

  1. Peter Vnuk hovorí: Odpovedať

   prečítal som si Váš komentár až po telefonáte, to som nepostrehol, že ten notebook už máte, pardon

   v tom prípade by som len odporúčal nekupovať lacné podložky, ale trošku do toho investovať, keďže obsahujú pohyblivé časti a vo ventilátoroch sú zraniteľné napríklad lacné ložiská… určite by som nehľadel na to, aby to pekne blikalo a svietilo (ak si na to nepotrpíte), ale hlavne na životnosť, čiže pozrieť si recenzie a hodnotenia napríklad na Heureke

 2. marek hovorí: Odpovedať

  Super recenzia, palec hore!

  1. Ďakujem! To sa veľmi teším, že sa páčila 🙂 Ale treba povedať, že ide o naozaj vynikajúci herný notebook, a to mi ich už cez ruky prešlo veľké množstvo … HP si to ocenenie úplne zaslúži, nabudúce sa dočítaš o tom, aký headset k tomu poslali 😉

Pridaj komentár