Čo sú neuromorfné čipy?
Neuromorfné čipy predstavujú revolučný typ počítačových čipov, ktoré napodobňujú štruktúru a spôsob fungovania ľudského mozgu. Tento prístup umožňuje efektívnejšie spracovanie informácií, najmä pri úlohách ako rozpoznávanie obrazov, reči či autonómne rozhodovanie.
Koncept neuromorfného inžinierstva predstavil v 80. rokoch Carver Mead. Odvtedy sa technológia vyvíjala smerom k vytváraniu čipov s masívnym paralelizmom a nízkou spotrebou energie, čo sú hlavné prednosti oproti tradičným architektúram.

Čo je volumetrické zobrazenie?
Volumetrické zobrazenie Ide o pokročilú techniku zobrazovania trojrozmerných objektov, ktorá umožňuje vizualizáciu celého objemu dát namiesto zobrazenia len jeho povrchu. Využíva sa najmä v medicíne, priemyselnej kontrole a vedeckej vizualizácii. Princip fungovania Technológia pracuje s objemovými dátami (voxely), ktoré predstavujú hodnoty v priestore. Tieto dáta sú generované napríklad z CT, MRI alebo priemyselných skenov a […]...
Technológia a architektúra
Neuromorfné čipy využívajú neurónové siete na hardvérovej úrovni, pričom základnými prvkami sú neuróny a synapsie realizované v polovodičových materiáloch. Vďaka tomu dokážu spracovávať dáta podobne ako biologický mozog – rýchlo, adaptívne a energeticky úsporne.
Medzi priekopníkov patrí IBM s čipom TrueNorth a Intel so svojím čipom Loihi. Tieto čipy sú schopné paralelného spracovania miliónov neurónov a synapsií, čím výrazne urýchľujú operácie umelej inteligencie.

Čo je to Ghibli?
Čo je to Ghibli? Studio Ghibli je japonské filmové štúdio, ktoré sa špecializuje na animované filmy. Založili ho v roku 1985 renomovaní režiséri Hayao Miyazaki a Isao Takahata spolu s producentom Toshio Suzukim. Štúdio je známe svojimi poetickými príbehmi, unikátnou animáciou a hlbokými posolstvami. Najznámejšie filmy Môj sused Totoro (1988) Princezná Mononoke (1997) Cesta do […]...
Využitie v praxi a budúcnosť
Neuromorfné čipy sa používajú v oblasti robotiky, autonómnych vozidiel, medicínskej diagnostiky a nositeľných zariadení. Ich schopnosť učiť sa a adaptovať v reálnom čase otvára nové možnosti v aplikáciách umelej inteligencie a internetu vecí (IoT).
Očakáva sa, že ďalší rozvoj tejto technológie prinesie ešte vyššiu efektivitu, miniaturizáciu a širšiu implementáciu v bežných zariadeniach, čím sa zmení spôsob, akým komunikujeme s technológiou. Súčasná AI sa však zatiaľ drží tradičných kremíkových čipov.