TechGuru Wiki
Huawei, kedysi jeden z najväčších svetových výrobcov smartfónov, sa ocitol v centre geopolitického sporu, ktorý mu znemožnil prístup k službám Google. Tento zákaz mal výrazný dopad na Huawei a jeho zákazníkov, ktorí si museli zvykať na život bez populárnych aplikácií ako Gmail, YouTube a Obchod Play.
Obchodná vojna a obvinenia zo špionáže
Koreňom problému je obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá sa začala počas Trumpovej administratívy. USA obvinili Huawei zo špionáže a ohrozenia národnej bezpečnosti, čo Huawei dôrazne popiera. V roku 2019 americká vláda zaradila Huawei na tzv. Entity List, čo znamená, že americké spoločnosti potrebujú špeciálne povolenie na obchodovanie s Huawei.
Dôsledky zákazu
Tento krok mal pre Huawei vážne následky. Najvýraznejším bol zákaz používania služieb Google v nových zariadeniach Huawei. To znamená, že nové telefóny Huawei nemajú predinštalované aplikácie ako Gmail, YouTube, Mapy Google a Obchod Play. Huawei sa snaží tento nedostatok kompenzovať vlastným obchodom s aplikáciami AppGallery a ekosystémom Huawei Mobile Services (HMS), ale nahradiť popularitu a funkcionalitu služieb Google je náročná úloha.
Dopad na zákazníkov
Zákaz služieb Google mal negatívny dopad na zákazníkov Huawei. Mnohí používatelia sú zvyknutí na ekosystém Google a prechod na alternatívy môže byť komplikovaný. Hoci existujú spôsoby, ako nainštalovať služby Google na nové zariadenia Huawei, nie sú oficiálne podporované a môžu byť nespoľahlivé.
Budúcnosť Huawei
Huawei sa snaží prekonať tieto prekážky a stať sa nezávislejším od amerických technológií. Investuje do vývoja vlastných čipov a softvéru a rozširuje ponuku aplikácií v AppGallery. Napriek tomu je budúcnosť Huawei neistá a zákaz služieb Google zostáva významnou výzvou. Na druhej strane sa firme dobre darí na domácom čínskom trhu a súperí s tými najväčšími hráčmi na trhu ako je Apple.