Na darknete kúpite falošné identity, útok na mobil či FB profil

Darknet: kreditky, falošné identity, útok na mobil a FB profil

Výskumný tím Check Point Research informoval o odhalení ďalšieho prekvitajúceho nelegálneho obchodu na darknete. V ponuke sú ukradnuté osobné údaje, falošné doklady, hackerské nástroje, útoky a kybernetické hrozby.

Kreditná karta sa na darknete predáva za tristo amerických dolárov a cestovný pas za 1 500 amerických dolárov. Vzdialená kontrola cudzieho mobilného telefónu je dostupná za 700 dolárov.

„Hlavnou motiváciou kybernetických zločincov sú zisky. Ponuku na darknete rozšírili aj o kybernetické útoky a hrozby, ktorých terčom môžu byť organizácie aj jednotlivci. Obeťou sa môže stať ktokoľvek a finančné škody môžu byť obrovské,“ uvádza Andrej Aleksiev, riaditeľ slovenskej pobočky Check Point Software Technologies.

Spoločnosť Cybersecurity Ventures k tomu vyčíslila aj výšku možných škôd spôsobených kybernetickým zločinom v roku 2021. Predpokladá sa, že dosiahne sumu šesť biliónov amerických dolárov.


Prečítaj si tiež: moto g 5G: vysoký výkon a 5G internet


Odborníci z Check Point na konkrétnych prípadoch upozorňujú, že množstvo informácií na darknete je obrovský a najmä celosvetový problém. Na pokus o zneužitie prihlasovacích bankových údajov stačí, ak ste raz platili v nesprávne zabezpečenom internetovom obchode alebo sa vaša banka stala terčom útokov. Výsledkom nelegálneho konania je predaj kreditnej karty s minimálnym zostatkom tisícpäťsto amerických dolárov za sumu 300 dolárov. Karta so zostatkom päťtisíc amerických dolárov je predávaná za zvýhodnenú cenu 600 dolárov.

Aká je ponuka na darknete?

Hackeri obchodujú aj s prihlasovacími údajmi, ktorých zabezpečeniu správcovia webových stránok nevenujú dostatočnú pozornosť. Cena údajov závisí od obľúbenosti webu alebo od počtu návštevníkov. Na darknete končia aj dáta v podobe ukradnutých identít alebo prihlasovacích údajov k mailovým účtom. Falošné európske vodičské preukazy sa predávajú za 550 eur, cestovné pasy za 1 500 eur.

Kybernetickí zločinci často a radi spolupracujú, čo vytvára priestor na ich špecializáciu. Niektorí sa venujú získavaniu dát, iní ich následnému zneužitiu. V ponuke je hacknutie facebookového a twitterového účtu, ktoré stojí 500 amerických dolárov. Vzdialená kontrola cudzieho mobilného zariadenia stojí 700 amerických dolárov a DDoS útok na zabezpečené webové stránky stojí na 900 amerických dolárov za mesiac. Za 1 800 dolárov je na predaj celý balík s prístupom k zariadeniu, účtu aj požadovaným údajom.


Možno ťa zaujme: Čo dokázal 2000 rokov starý počítač zvaný Antikythéra?


Situácia sa zhoršuje

Dostať sa ku kybernetickým hrozbám, ukradnutým osobným údajom aj firemným informáciám je čoraz jednoduchšie. Podpora a pomoc hackerov s nastavením hrozieb zapríčinila, že sa vo svete kybernetického zločinu začali pohybovať dovtedy neškodní zločinci. Preto je nevyhnutné, aby spozorneli nielen organizácie, ale aj jednotlivci.

Zdroj: TS


Kam ďalej? Falošné očkovacie certifikáty a vakcíny z darknetu


O autorovi

Peter Vnuk
Peter Vnuk
Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.

Pridaj komentár