Súkromná misia Polaris Dawn, financovaná americkým miliardárom Jaredom Isaacmanom, sa chystá na štart 27. augusta. Uskutoční sa vďaka SpaceX Elona Muska
Posádka, ktorú tvoria Isaacman, pilot Scott „Kidd“ Poteet a špecialistky Sarah Gillis a Anna Menon zo SpaceX, sa už nachádza na mieste štartu v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride.
Hlavným cieľom misie Polaris Dawn je uskutočniť prvý súkromný výstup do vesmíru, ktorý by mal trvať približne dve hodiny. Posádka bude počas piatich dní letu testovať nové skafandre od SpaceX.
Bude ťa zaujímať: Rusko plánuje vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu ROSS
Misia Polaris Dawn je prvou z troch vesmírnych letov, ktoré Isaacman objednal od SpaceX. Prvý let sa uskutočnil v roku 2021 pod názvom Inspiration4 a vyzbieral viac ako 250 miliónov dolárov pre detskú nemocnicu St. Jude. Súčasná misia už tiež vyzbierala milióny dolárov pre túto nemocnicu a bude v tom pokračovať aj počas ďalších letov programu Polaris.
Okrem vesmírneho výstupu a testovania skafandrov bude mať posádka na palube aj čipsy Doritos špeciálne navrhnuté na konzumáciu v beztiažovom stave. Tieto čipsy majú špeciálny olejnatý povlak, ktorý zabraňuje tomu, aby sa ich práškové korenie rozptýlilo po kabíne.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- InfoGuru13. septembra 2024Miniatúrny robot mení tvary ako origami. Poháňa ho len elektrický impulz
- GameGuru8. septembra 2024PlayStation 5 Pro sa blíži. Tu je všetko, čo o nej vieme
- TechGuru7. septembra 2024Intel to nevzdáva. Staví na technológiu 18A a bude konkurovať TSMC
- TechGuru5. septembra 2024Grafiky NVIDIA RTX 5000 prinesú 36 GB pamäť a vysokú spotrebu