Skupina výskumníkov z Navarry dosiahla prelom v zobrazovacích technológiách. Ich zariadenie umožňuje ľuďom chytať a otáčať 3D hologramy, čiže objekty voľne sa vznášajúce vo vzduchu, a to bez potreby okuliarov či rukavíc
Technológia, ktorú dosiaľ poznali len milovníci vedecko-fantastických filmov, sa stala skutočnosťou. Výskumný tím z Verejnej univerzity v Navarre (UPNA) pod vedením doktorky Elodie Bouzbibovej vytvoril interaktívne trojrozmerné zobrazenie, s ktorým sa dá fyzicky manipulovať holými rukami.
Člen tímu Asier Marzo zdôraznil, že hlavným cieľom bolo umožniť prirodzený kontakt s hologramami, podobne ako keď na telefóne ťukáme na ikony alebo posúvame dokumenty prstom. Tento spôsob interakcie, na ktorú je moderný človek zvyknutý, preniesli výskumníci do trojrozmerného priestoru.
Ako fungujú dotykové 3D hologramy?
Zariadenie pracuje na princípe takzvaného volumetrického zobrazenia, ktoré vytvára vizuálny dojem trojrozmerného objektu v priestore. Obraz sa projektuje na veľmi rýchlo oscilujúci difúzor tvorený elastickými plátmi, ktorý dokáže vytvárať až 2 880 obrazov za sekundu. Vďaka zotrvačnosti zraku človek vníma spojitý 3D objekt, ktorý sa akoby vznáša vo vzduchu.
Problémom však doteraz boli pevné difúzory, ktoré pri dotyku mohli ublížiť alebo sa poškodiť. Tím preto nahradil tuhý materiál pružným, čím umožnil bezpečný fyzický kontakt. Elasticita však znamenala nové výzvy. Deformácie totiž ovplyvňovali kvalitu obrazu, a tak bolo potrebné korigovať zobrazenie v reálnom čase.

V USA znovuzrodili vyhynutého vlka hrozného z Hry o tróny
Po prvýkrát v histórii sa podarilo oživiť vyhynuté zviera – vlka hrozného (zvaného aj pravlk obrovský). Vďaka genetickému inžinierstvu a použitiu starodávnej DNA americká spoločnosť Colossal Biosciences priviedla na svet tri mláďatá tohto ikonického predátora...
Výsledok však hovorí sám za seba. Používatelia môžu medzi prstami uchopiť a otáčať kocku, dotýkať sa lebky a presne ju nastavovať, či simulovať chôdzu prstami. To otvára úplne nové možnosti využitia.
Výskumný projekt InteVol vznikol vďaka podpore Európskej rady pre výskum a jeho výsledky sa predstavia na prestížnej konferencii CHI 2025 v japonskej Jokohame. Video, ktoré vám sprostredkuje predstavu, ako to vyzerá, už je aktuálne zverejnené online.
Technológia má široké využitie najmä vo vzdelávaní a kultúre. Žiaci si môžu skladať súčiastky motora, návštevníci múzeí skúmať exponáty bez nutnosti špeciálneho vybavenia. Zariadenie podporuje spoluprácu viacerých používateľov súčasne, čo ho predurčuje na skupinové prezentácie aj interaktívne výstavy.