Pred časom som začal v novej práci. Pracujem ako realitný maklér. Je to práca, v ktorej sa veľa pohybujete z miesta na miesto, spoznávate veľa nových ľudí a pomáhate im riešiť životné situácie. Ak vás to baví, ako mňa, tak je to viac hobby ako práca. Zárobok vás čaká úmerný vašej snahe investovanej do svojej kariéry. V tomto prípade to platí viac, ako pri iných prácach. Môže sa vám stať, že nezarobíte nič a rovnako sa vám môže stať, že ako realitný maklér budete zarábať viac ako riaditeľ nejakej spoločnosti. Stačí byť poctivý a profesionálny. Ale nie o tom som chcel … Pointa toho, čo vám chcem povedať je, pokojne to prezradím dopredu – nebojte sa realitky! Tento článok je určený ľuďom, ktorí chcú počuť objektívnu pravdu, predávajú/kupujú/prenajímajú nehnuteľnosť a boja sa spolupráce s realitkou. Či už pre zlú skúsenosť, alebo len pre nedostatok informácií. Informovanosť je v tomto prípade základ.
“Obývačkové” realitky
V prvom rade poviem, že životná úroveň na Slovensku, spôsobená zlou ekonomickou situáciou, zapríčiňuje vznik tzv. obývačkových realitiek. Ľudia bez peňazí, bez vzdelania, bez kvalifikácie, bez know-how, a často bez chrbtovej kosti (čo je najhoršie), skúšajú zarobiť v oblasti nehnuteľností. Nepristupujú k veci seriózne, často nemajú licenciu, berú klienta ako nepriateľa, ktorého treba oblafnúť. Áno, toto sú realitky, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Je možné, že vám pomôžu a za dobrú cenu, ale pravdepodobnosť je asi taká, ako že vám slepá kaderníčka neodstrihne ucho…Či už nehnuteľnosť kupujete, predávate, alebo prenajímate, voľte si realitné kancelárie, ktoré poznáte. Nebojte sa zagoogliť, prečítajte si diskusie na internete, pýtajte sa známych. Kvalitné realitky naozaj existujú! Dajte si tú námahu, v zásade vždy ide o veľa peňazí a takmer vždy ide o vážne životné rozhodnutie (zmena bydliska, zlá finančná situácia, atď.). Nedržte sa veľmi toho, čo píšu na svojich vlastných weboch, tam sa dozviete, že všetci sú najlepší, najväčší, najúspešnejší a blablabla… O skutočnej povesti realitnej kancelárie sa dozviete od jej klientov, ktorých osobne poznáte, alebo ktorí sa na internete podelia o svoje skúsenosti.
Len sa chcú na mne priživiť!
To je veta, ktorá vám možno napadne pri povrchnom pohľade. Áno? Skutočne je to tak? Aj pracovné agentúry nemáte radi, lebo sa na vás priživujú, keď vám sprostredkujú prácu? Naopak – ste radi, že vám profíci pomohli s niečím, čo vlastnými silami dosiahnete len veľmi ťažko. Presne to isté platí o realitných kanceláriách. Dobrým maklérom nemôže byť hocikto. Musí poznať legislatívu, mal by mať aspoň základné znalosti z oblasti stavebníctva, musí mať rád ľudí, mal by vedieť o tom, ako to funguje na katastri, aké sú lehoty, ako riešiť ťarchy, musí poznať a sledovať trh – vývoj cien, lukratívnosť oblastí, zmeny v legislatíve, atď. Proste kvalifikovaný a kompetentný maklér sa neprišiel na vás priživiť, prišiel vám profesionálne pomôcť a za svoju prácu si zaslúži peniaze.
Predám si to sám
V našich končinách je bežnou praxou, že ľudia si nehnuteľnosti predávajú sami. To má jednu výhodu a veľa nevýhod. Výhodou je, že vaša nehnuteľnosť je ponúkaná za jednu cenu. Zásadnou nevýhodou je, že ako súkromná osoba nikdy nepokryjete svojou inzerciou tak veľké “obecenstvo”, ako realitný maklér, ktorý sa vašou vecou zaoberá na plný úväzok a používa všetky dostupné spôsoby platenej inzercie. Ďalšou nevýhodou je zložitá administratíva a plná zodpovednosť. Že sa môžete dostať do veľmi vážnych problémov, ak zle postavíte zmluvu, to asi viete…Vo vyspelejších ekonomikách (čo si budeme hovoriť, nepatríme medzi špičku) je bežnou praxou svoju nehnuteľnosť zveriť do rúk exkluzívne jednej realitke. Viac sa nestaráte, už len čakáte výsledok, náklady hradí realitka zo svojej provízie a opäť je vaša nehnuteľnosť ponúkaná iba za jednu cenu = žiadny zmätok pre kupujúceho.
Ako rozoznať kvalitnú realitku od nekvalitnej?
Zhrnul by som to do niekoľkých bodov:
1. seriózny maklér s vami jedná už pri prvom kontakte ako s človekom, nie ako s ďalším číslom
2. pokiaľ chcú s vami spísať dohodu/zmluvu, to je príznak, že ide o realitnú kanceláriu, ktorá všetko chce mať legálne a korektné, ak nechcete podpísať dohodu, pre makléra je to znak toho, že tou neserióznou stranou ste tu, bohužiaľ, vy
3. ak vám zavolajú a zaradia si vás do ponuky bez toho, aby vašu nehnuteľnosť navštívili – celé zle… záujemcu budú pravdepodobne iba ťahať za nos, hustiť do neho nezmysly a nepravdy, lebo nevedia nič konkrétneho
4. maklér sa vám raz za čas ozve, aj napriek tomu, že pre vás nemá nijaké správy – nekašle na vás – to je dobré znamenie
5. pri jednaní o cene maklér rešpektuje vašu cenu a províziu navýši tak, aby ste vy dostali svoje peniaze… tento bod je trochu sporný, pretože ak by ste províziu zahrnuli do ceny, kupujúci uvidí vašu nehnuteľnosť ponúkanú iba za jednu cenu, čo pôsobí seriózne, takže ak vás budú presviedčať o tomto, ešte to neznamená, že nie sú seriózni, vy máte však posledné slovo
6. nebojte sa exkluzívnej (výhradnej) spolupráce, pokiaľ ste si zvolili serióznu realitku – v takomto prípade bude do propagácie vašej nehnuteľnosti investované viac, ako pri nevýhradnej spolupráci, pravdepodobnosť predaja veľmi prudko stúpne a vy sa ďalej venujete svojmu životu, maklér všetko vyrieši za vás, samé výhody…
7. kvalitná realitka zo svojej provízie pokryje všetky výdavky spojené s úradnými úkonmi pri predaji/prenájme
8. podozrivo nízka provízia – zlé znamenie – pravdepodobne ide o človeka bez licencie, skutočná realitka má svoje náklady na prevádzku, inzerciu, atď., ktoré nejak pokryť musí
9. cenu a províziu si s vami dohodnú na osobnom stretnutí a zahrnú ju do písomnej dohody = správny spôsob… ak ju zmenia bez vášho vedomia, presvedčte sa, či mienia znížiť svoju províziu, alebo chcú ukrojiť z vašich peňazí – cenu predaja určujete vy, ako majiteľ, no nechajte si poradiť – dobrý maklér vám vie povedať, či je vami navrhovaná cena reálna, pretože má prehľad
Čo vám hrozí v prípade, že si zvolíte zle
V prvom rade sa vám môže stať, že keď nemáte podpísanú dohodu, budú od vás neseriózne (často aj nelegálne) realitky vymáhať niečo, na čo nemajú nárok. Takisto vám môžu svojou neprofesionalitou a zlým prístupom odstrašovať záujemcov. Môžu spôsobiť rôzne právne lapsusy, ktoré budete musieť nakoniec riešiť s profesionálom. Môžu vás presviedčať o niečom, čo nie je pravda (napr. umelo stláčať cenu, len aby sa predalo, ignorujúc vaše dobro). Môžu vás klamať falošnými klientami, a čo ja viem čo ešte sú schopní nepoctivci vymyslieť, len aby dosiahli svoje…
Viac realitiek neznamená vyššiu šancu na úspech
Tiež vám hrozí chyba z vašej strany, že v snahe čo najviac si zvýšiť pravdepodobnosť predaja svoju nehnuteľnosť zveríte do rúk viacerým realitným kanceláriám… Nuž, efekt býva zvyčajne opačný – každá kancelária si stanoví inú výšku provízie a kupujúci je zmätený. Má pocit, že sa jedná nejaký podraz a “dáva ruky preč”. Pritom, mysleli ste to dobre a podvodník nie ste… Preto odporúčam jednu realitku, maximálne dve, ale v tom prípade si dohodnite rovnakú výšku provízie a strážte ceny, pretože sa môžu kedykoľvek zmeniť bez vášho vedomia… a zase bude vaša nehnuteľnosť ponúkaná za viac ako jednu cenu.
Takže záver – realitka áno, ale jedna a seriózna. Tá vám prinesie len výhody. To je celá veda.
Verím, že vám tento článok pomohol lepšie pochopiť ako to funguje v spolupráci s realitkou, a že nie každý maklér, ktorý vás osloví, si zaslúži hneď kuchynskou panvicou po hlave 🙂 Samozrejme, že táto téma je oveľa širšia, ale to by bolo nad rámec článku, ktorý je poňatý ako stručný návod pre klienta, ako si zvoliť správnu realitnú kanceláriu a profitovať zo spolupráce s ňou.
Peter Vnuk
Ak vám chýbajú peniaze na drobné úpravy vašej nehnuteľnosti, možno by vám pomohla jednoduchá a rýchla drobná pôžička cez internet od Pôžičkomatu. Nech sa páči. Prvá pôžička môže byť do 350EUR, neskôr do 700EUR.
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- TechGuru21. novembra 2024Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
- TechGuru20. novembra 2024Alexa s AI nefunguje. Bezos chcel AI za 20 dolárov s mozgom v cloude
- TechGuru14. novembra 2024Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
- GameGuru13. novembra 2024Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi