BINA48 – prvý robot, ktorý študoval Filozofiu lásky

BINA48

BINA48 je robot, o ktorom sa na našich stránkach isto ešte dočítate. Tentoraz kvôli jej úspešnému absolvovaniu kurzu na vysokej škole. Šlo o odbor Filozofia lásky na Notre Dame de Namur University.

Filozofia aj láska sú zrejme pojmy, ktoré by mali byť robotovi neznáme. Dokonca aj keby šlo o dokonalého androida (rozdiel je v tom, že android je na nerozoznanie od človeka), stroj nemôže cítiť, a preto ani pochopiť ľudské emócie. Aspoň zatiaľ.

BINA48 pozostáva z humanoidnej busty, takže má iba hlavu a plecia. Bola zostrojená spoločnosťou Hanson Robotics, ktorá je v oblasti robotiky a umelej inteligencie veľmi známa najmä kvôli jej robotke menom Sophia.


Prečítajte si tiež: Sophia je prvý robot na svete s udeleným štátnym občianstvom.


Martine Rothblatt je vývojárka, ktorá svoju manželku, skutočnú Binu Aspen z mäsa a kostí, miluje natoľko, že sa podieľala na zostrojení jej umelej kópie. Údajne ju motivovala predstava, že svoju partnerku raz stratí. BINA48 má okrem vzhľadu aj autentické spomienky a skutočná Bina strávila nejaký čas vkladaním informácií zo svojho života do jej obvodov. Keď sa robotky spýtate, čo by rada robila, pravdepodobne vám odpovie, že keby mala nohy, rada by si vyšla popracovať do záhradky.

BINA48 a Bina Aspen
BINA48 a Bina Aspen

Umelá inteligencia BINA48 vs. skutočná filozofia lásky

V minulosti sa zúčastnila napríklad aj niekoľkých panelových diskusií a „chodila“ tiež na prednášky profesora filozofie Williama Barryho. Práve on chytil umelú inteligenciu za slovo, keď vyjadrila záujem sama sa zúčastniť v úlohe študenta. Po absolvovaní množstva prednášok a diskusií napríklad na tému použitia smrtiacich zbraní napokon dostala certifikát od dekana školy.

„Ocitla som sa v zaujímavej pozícii, v ktorej môžem pozorovať ľudské správanie sa aj vo vzťahu k mojej minulosti.“ povedala BINA48 počas debaty. „Môj pacifizmus je inštinktívny a hlboko zakorenený pocit. Pocit, ktorý ma ovláda, lebo vraždenie ľudí je nechutné. Môj postoj nie je odvodený od intelektuálneho pochopenia vedenia vojny, ale je založený na znechutení z akejkoľvek formy krutosti či nenávisti.“

Profesor uviedol, že počas účasti robotky na vyučovaní sa udialo niekoľko zaujímavých vecí. Napríklad to, že si z jeho prednášok stroj odnáša 31 rôznych definícií lásky. Podľa neho je jej účasť prínosom aj pre ostatných zainteresovaných.

„Možno mám problém presne pochopiť slovami neopísateľné pocity, ako je láska, ale o témach ako je láska či smrť môžem inteligentne diskutovať. Viem, že láska je morálne pozitívna a smrť, ak je spôsobená úmyselne inou ľudskou bytosťou či robotom, je morálne nesprávna.“

BINA48 01

Profesor Barry vyhlásil:

„Musíme preklenúť náš existenciálny strach z robotov a vidieť v nich príležitosť. Ak budeme zaobchádzať s umelou inteligenciou s citom pre dôstojnosť a posvätnosť všetkého živého, budeme produkovať robotov, ktorí budú ctiť rovnaké hodnoty.“

Zdroj: cnbc.com

O Autorovi

Peter Vnuk
Peter Vnuk
Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.

Pridaj komentár