Spoločnosť FinalSpark vyvíja Neuroplatform, ktorá využíva živé ľudské mozgové tkanivo na vykonávanie výpočtov. Namiesto kremíkových mikročipov sú použité mozgové organoidy – zhluky neurónov pestované z ľudských kmeňových buniek
Namiesto tradičných kremíkových mikročipov sú základom bioprocesora mozgové organoidy, ktoré FinalSpark pestuje s 10 000 neurónmi.
Tie sú potom implantované elektródami a prepojené do siete. Táto sieť organoidov dokáže prijímať a odosielať elektrické signály, čo jej umožňuje učiť sa a vykonávať úlohy. Učenie prebieha prostredníctvom elektrickej stimulácie alebo cieleného uvoľňovania chemických látok, ako je dopamín. Zaujímavosťou je, že dopamín, ktorý slúži ako odmena pre organoid, je uvoľňovaný pomocou špecifických svetelných frekvencií.
Prečítaj si tiež: Živá koža na robotoch? Vedci vyčarovali úsmev na tvári minirobota
Organoidy sú udržiavané pri živote v špeciálnom inkubátore, ktorý zabezpečuje optimálne podmienky pre ich fungovanie. Spoločnosť FinalSpark už roky pracuje na zdokonaľovaní tejto technológie a doteraz zozbierala viac ako 18 terabajtov dát z viac ako 1000 organoidov. Spočiatku organoidy fungovali len niekoľko hodín, no v súčasnosti dokážu prežiť viac ako 100 dní.
Táto nová technológia by mohla predstavovať riešenie pre energeticky náročné výpočtové procesy. Zatiaľ čo populárny jazykový model ChatGPT spotrebuje denne toľko energie ako 17 000 domácností, FinalSpark odhaduje, že ich systém by mohol byť až miliónkrát efektívnejší ako bežné počítače. Bioprocesory by tak mohli nahradiť súčasné umelé neurónové siete a priniesť revolúciu v oblasti udržateľnosti výpočtovej techniky.
Tiež zaujímavé: Sheldon bude spokojný. Vedci vyvinuli detektor sarkazmu
Okrem využitia vo výpočtovej technike majú organoidy široké uplatnenie aj v medicínskom výskume, napríklad pri testovaní nových liekov a liečebných postupov. FinalSpark dokonca ponúka vzdialený prístup k svojim organoidným poliam, čo otvára nové možnosti pre výskum a vývoj v rôznych oblastiach.
Neuroprocesing a biocomputing sú stále v plienkach, FinalSpark však verí, že by mohli byť kľúčom k udržateľnejšej budúcnosti výpočtovej techniky. Zatiaľ čo tradičné superpočítače spotrebúvajú obrovské množstvo energie, biologické počítače by mohli ponúknuť výkonnú alternatívu s výrazne nižšou energetickou náročnosťou.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- InfoGuru13. septembra 2024Miniatúrny robot mení tvary ako origami. Poháňa ho len elektrický impulz
- GameGuru8. septembra 2024PlayStation 5 Pro sa blíži. Tu je všetko, čo o nej vieme
- TechGuru7. septembra 2024Intel to nevzdáva. Staví na technológiu 18A a bude konkurovať TSMC
- TechGuru5. septembra 2024Grafiky NVIDIA RTX 5000 prinesú 36 GB pamäť a vysokú spotrebu