Koronavírus sa šíri, nedávno boli potvrdené dva prípady aj v Spojenom kráľovstve. Kto by to bol povedal, že šírenie reálneho vírusu pôjde ruka v ruke so šírením tých technologických.
Podľa britskej agentúry GlobalData využívajú kriminálnici strach zo šírenia koronavírusu na šírenie malvéru pomocou e-mailov po svete. Konkrétne v Japonsku, kde bol prvý prípad potvrdený 15. januára, začali kolovať e-mailové správy, ktoré pôsobili ako oficiálne varovanie od vlády pred šírením vírusu.
Správa sa vôbec nevenuje koronavírusu
Názov e-mailu znie veľmi naliehavo a nabáda adresáta k rýchlemu otvoreniu, pričom hrozba je skrytá v prílohe. Keď otvoria e-mail, text ich zase inštruuje k zmene nastavenia Office 365, takže adresát, ktorý má trochu postreh a nekliká na všetko čo mu príde, by sa mohol hrozbe vyhnúť.
Správa totiž neobsahuje žiadne informácie o koronavíruse, takže nie je až také náročné zistiť, že ide o podvod. Kto si to však nevšimne a prílohu otvorí, čaká ho malvér s názvom Emotet. Ide o trójskeho koňa, ktorý kradne finančné dáta, bankové prístupové údaje a ďalšie cenné osobné informácie.
Mollie MacDougall, expertka na tento typ hrozby zo spoločnosti Cofense povedala
“Po krátkom útlme na Vianoce a Nový rok je Emotet znova tu, ako monštrum e-mailových hrozieb”.
Ako spoznať škodlivú správu?
Pre e-maily hranice neexistujú, a preto si dávajte pozor na to, čo sa vo vašej schránke ocitne. Netýka sa to iba koronavírusu či Emotetu.
Dáme vám niekoľko tipov na e-mailovú “hygienu”:
- Skôr, než bude neskoro, vždy sa pozrite na predmet a odosielateľa e-mailu, ktorý ste neočakávali.
- Útočníci často používajú automatické prekladače, takže sa prezradia viac ako nedokonalou slovenčinou.
- Všímajte si predmet správy. Ak obsahuje výraz “Re:” a danú správu nespoznávate podľa odosielateľa, pravdepodobne ide o podvod v snahe vyvolať dojem, že ide o odpoveď na vašu správu.
- Neotvárajte prílohy žiadnych e-mailov, o ktorých na 100% neviete, že sú bezpečné.
- Občas je dobré všímať si aj názvy príloh od odosielateľov, ktorých poznáte. Ak má súbor napríklad koncovku “.pdf.exe”, niečo nie je v poriadku. Váš známy ani nemusí vedieť, že vám poslal malvér.
- Ak si od vás odosielateľ pýta akékoľvek informácie, neposielajte mu ich. Každá inštitúcia, ktorá je s vami v kontakte vaše údaje má. Nikdy neposielajte nikomu svoje osobné údaje a už vôbec nie bankové prístupové údaje. Žiadna banka si ich od vás nikdy nebude žiadať celé.
- Nie. Princ z Afriky vám nechce poslať miliónové dedičstvo po kozmonautovi, ktorý zomrel vo vesmíre.
- Majte nainštalovaný antivírus. Aký, to už je na vás, ale vždy ho majte. Niektoré správy dokážu PC infikovať skôr, než e.mail čo i len otvoríte. Stačí, aby pristál vo vašej aplikácii.
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- TechGuru21. novembra 2024Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
- TechGuru20. novembra 2024Alexa s AI nefunguje. Bezos chcel AI za 20 dolárov s mozgom v cloude
- TechGuru14. novembra 2024Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
- GameGuru13. novembra 2024Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi