Niekto to rád po francúzsky. Za dobrú cenu a s mohutnou výdržou.
Možno ste doteraz nepoznali značku Archos, takže to treba napraviť. Ide o francúzsku spoločnosť, ktorá vyrába smartfóny, tablety a zopár ďalších technologických gadgetov. My sme sa dnes pozreli na smartfón Archos 55 Diamond Selfie, ktorý v cenovej relácii okolo 200 eur ponúka FHD displej, 4GB RAM a snímač odtlačkov prstov.
Vzhľad a dizajn
Konštrukcia je kovová a zadná časť telefónu je pokrytá sklom, rovnako ako predná časť. Zariadeniu to dáva veľmi elegantný nádych prémiovej triedy.
Nevýhoda je však práve v zadnom skle, ktoré je čierne a vidno na ňom každý škriabanček či odtlačok prsta. Ochranné puzdro a handrička na leštenie je teda pri tomto modeli prakticky povinnosť.
Páči sa nám, že v ľavom hornom rohu dostala príležitosť notifikačná LED, takže už z diaľky bez dotyku s telefónom viete, že vás ktosi zháňal. Zvládne niekoľko farieb a funguje nielen na zmeškané hovory, ale aj na identifikáciu ukončenia nabíjania, aj na notifikácie z aplikácií, ako sú e-maily, správy z IM a podobne, takže super praktická vecička.
Ovládanie je umiestnené klasicky na pravom boku a tvoria ho dve tlačidlá, tak ako sme zvyknutí u väčšiny moderných smartfónov.
V zadnej časti je však umiestnená už spomínaná čítačka odtlačkov, takže odblokovanie telefónu možno realizovať pomocou nej. Je to praktické, len škoda, že čítačku v Archose neumiestnili dopredu. Tak by sa dalo zariadenie odblokovať aj bez uchopenia do ruky.
Objektív fotoaparátu je umiestnený podľa trendov v rohu a nechýba mu ani blesk. Nabíjanie je riešené pomocou portu microUSB a otvory, ktoré evokujú dva reproduktory na spodnej hrane sú iba atrapa. V skutočnosti je reproduktor jeden a umiestnený je naspodku zadnej časti telefónu.
Port na pripojenie slúchadiel či sady handsfree je zasa na hornej hrane a ide o klasický 3,5mm jack, ktorý zatiaľ niektorí výrobcovia neopúšťajú.
Parametre a komponenty
“Pod kapotou” ukrýva model osemjadrový procesor od Qualcommu, konkrétne Snapdragon 430 a 4GB RAM. Hlavne kapacita pamäte je v porovnaní s konkurenciou nadštandardná a využijete ju hlavne ak radi spúšťate kopu aplikácií naraz.
Super je aj kapacita úložného priestoru. Teraz sa podržte – má až 64GB!
To je v tejto cenovej kategórii naozaj nevídané a všetci notorickí sťahovači hudby, videa, porna a iných kapacitne náročných dát to prosto musia oceniť. Keby sa vám aj napriek tomu málilo, je tu podpora kariet microSD do 128GB.
Model 55 Diamond Selfie je vybavený zásuvkovým portom na dual SIM, aj keď nie plnohodnotným. To znamená, že sa zaraďuje k častejšiemu riešeniu, pri ktorom ak chcete používať dve karty SIM, nemôžete použiť aj kartu micro SD. Tá zaberie miesto na jednu SIM. Pri vnútornom úložisku na 64GB to však nie je žiadna tragédia. 🙂
Zmienku si určite zaslúži aj displej, ktorý je 5,5″ FHD s podsvietením IPS. Znamená to, že model bude vyhovovať asi skôr mužom, keďže tento rozmer patrí medzi tie väčšie. Pripočítajte si k tomu hmotnosť 184g a výsledok je zrejme čisto mužský telefón.
Model má v názve slovo selfie, a tak by sa dalo očakávať, že bude v tejto oblasti niečím výnimočný. V podstate aj je. Namiesto blesku LED používa vpredu bliknutie celým displejom … Zadný fotoaparát s rozlíšením 16Mpix má pritom k dispozícii aj blesk typu LED. Aplikácia na fotenie obsahuje aj vylepšenie portrétov, kde si možno určiť stupeň vylepšenia. V praxi sa nám efekty zdali dosť slabo viditeľné. Používa sa pri tom detekcia tváre a intenzitu zjemnenia či zblednutia si možno nastavovať aj manuálne.
Z komunikačného hľadiska nechýba modul na 4G, takže nebudete ochudobnení o rýchly internet tam, kde je príslušný signál.
Skúsenosti z testovania
Archos 55 Diamond Selfie sme mali zapožičaný dlhodobo, a tak sme si ho mohli riadne preskúšať. Fotoaparát sa nám celkovo páči. Nie je to špička, ale nazvali by sme ho ľahký nadpriemer. Kvalita je dobrá pri prednom aj zadnom objektíve a video sa zaznamenáva v kvalite FHD. Páči sa nám, že si telefón zachováva realistické farby, neprepaľuje ich a ostrosť záberov je tiež dobrá. Od telefónu so slovom selfie v názve by sme čakali o čosi viac, no celkovo to ujde. Zdravý stred, presvedčte sa sami:
Nevýhoda je v tom, že maximálnych 16Mpix dosiahnete iba pri formáte 4:3. Keby ste chceli fotiť 16:9, musíte si znížiť rozlíšenie.
Použitý operačný systém je vo verzii Android 6.0.1 a s inštalovaným hardvérom fičí bez problémov. Nenarazili sme na žiadne zadrhávanie či iné problémy s plynulosťou ovládania. Rozhranie je prakticky čistý Android, takže odporcovia nadstavieb budú spokojní. Vo výbave síce nájdete aj zopár vlastných aplikácií od Archosu, napr. na prehrávanie videí, ich použitie je však nepovinné, takže výrobca zachováva úplnú používateľskú slobodu.
Páčilo sa nám, že súčasťou balenia je aj elegantne pôsobiaca sada handsfree. Je typu in-ear a stereo, takže sa dá používať aj na počúvanie hudby.
K veľmi dôležitým parametrom patrí výdrž v prevádzke na batériu. Napriek technológii QuickCharge sa telefón nabíja až dve a pol hodiny, ALE jeho následná výdrž tomu aj zodpovedá … Pri slabšom využívaní vám môže vydržať aj niekoľko dní bez nabíjania. Kapacita batérie by mala byť údajne 3000mAh, no pri takejto výdrži by sme čakali vyššie číslo. Najmä pri hmotnosti akumulátora 43g, čo je cítiť nielen na výdrži, ale aj hmotnosti celého mobilu. Výrobca hovorí až o 300 hodinách fungovania v pohotovostnom režime, alebo šiestich hodinách sledovania videa či dvanásťhodinovom telefonickom maratóne. 🙂
Výkonom vrátane hernej oblasti sa model zaraďuje do strednej triedy, čo potvrdil aj syntetický benchmark. Pri jeho cene je to dobrý výsledok.
Ako si dobre vybrať smartfón vám poradíme v tomto článku.
Verdikt Archos 55 Diamond Selfie
Model 55 Diamond Selfie vytrie zrak každému, kto by pochyboval o menej známej značke Archos. Ak bude ponúkať takéto telefóny, má potenciál prebojovať sa medzi top výrobcov. Oceňujeme dobrý predný aj zadný fotoaparát a silný akumulátor. Poteší aj celokovové vyhotovenie doplnené sklom, tvoriac tak prémiový vzhľad. Škoda s tým súvisiacej veľkej náchylnosti na odtlačky prstov. Pri väčšej záťaži, napríklad pri sledovaní videa sa telefón mierne zahrieva, no našťastie je to naozaj len mierne. Snímač odtlačkov prsta sme pri testovaní riadne potrápili, no nedal sa a fungoval na 100%. Keby bol umiestnený pod displejom, nemáme ani najmenšie výhrady. Celkový mix teda vychádza veľmi priaznivo. Výkon a 4GB RAM z telefónu robia svižný stroj, ktorý nezaujíma koľko aplikácií naraz si chcete spustiť.
Mimochodom, v redakcii máme ďalšie dva modely od Archosu na testovanie, na ktorých recenzie sa môžete tešiť už čoskoro. Jeden z nich budete môcť dokonca vyhrať v súťaži, o ktorej vám povieme podrobnosti na našej fanpage na Facebooku!
Hodnotenie: 88%
Klady:
- robustné kovové vyhotovenie
- sklo vpredu aj vzadu dodáva eleganciu
- nadštandardné parametre vo svojej cenovej triede
- 64GB úložisko
- dobre fungujúci snímač odtlačkov prstov
- dobrý FHD displej
- ľahko nadpriemerný predný aj zadný foťák
- výborná výdrž na batériu
- sada handsfree v balení
- pomer cena/úžitok
- notifikačná LED
Zápory:
- vysoká hmotnosť
- náchylnosť na odtlačky prstov
- snímač odtlačkov je vzadu
- reproduktor tiež vzadu
- vpredu iba screen blesk
AnTuTu benchmark skóre: 34 414
Parametre: Qualcomm MSM8937, Octa-core Cortex-A53 1.4GHz, grafika Adreno 505, 4GB DDR3 RAM, 64GB interné úložisko, microSD do 128GB, 5,5″ IPS FHD, dual SIM: 1x nano SIM + 1x micro SIM, alebo 1x micro SIM + microSD, 4G LTE: 800/ 1800 / 2100 / 2600 MHz, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, bluetooth 4.0 Smart Ready, GPS, rádio, predný foťák 8MP, zadný 16MP+LED blesk, video 1080p, akumulátor 3000mAh (?) zabudovaný, hmotnosť 184g, Android 6.0.1, rozmery: 76,6 x 155 x 7,7 mm
Cena: 223 EUR
Zapožičal: Archos
TweetO autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- TechGuru21. novembra 2024Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
- TechGuru20. novembra 2024Alexa s AI nefunguje. Bezos chcel AI za 20 dolárov s mozgom v cloude
- TechGuru14. novembra 2024Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
- GameGuru13. novembra 2024Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi