TechGuru Wiki
Čo je Exaflop?
Exaflop (EFLOP) je jednotka výpočtového výkonu, ktorá predstavuje 1 trilión (1018) operácií s pohyblivou desatinnou čiarkou za sekundu. Táto extrémne vysoká výpočtová kapacita sa využíva v oblastiach ako superpočítače, umelá inteligencia a vedecké simulácie.
Význam a využitie
Exaflopové systémy umožňujú pokročilé modelovanie a simulácie v oblastiach ako klimatické zmeny, genomika, kvantová mechanika, umelá inteligencia či výskum vesmíru. Superpočítače s takýmto výkonom sú schopné analyzovať obrovské objemy dát v reálnom čase.
Možno potrebuješ vysvetliť aj Čo je asymetrické šifrovanie?
Prvé exaflopové superpočítače
Medzi prvé superpočítače s výkonom nad 1 exaflop patrí Frontier, ktorý bol predstavený v roku 2022 v USA. Využíva architektúru od spoločností AMD a HPE a dosiahol výkon presahujúci 1,1 EFLOP.
Podobný superpočítač chystá aj Elon Musk a po druhom zvolení Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA bol do prevádzky uvedený aj počítač El Capitan s výkonom 1,742 EFLOP.
Budúcnosť exaflopových výpočtov
Vývoj smeruje k ešte vyšším výkonom, ako sú zettaflopové systémy, ktoré budú schopné vykonávať 1021 operácií za sekundu. Tieto technológie umožnia nové objavy vo vedeckých a technologických oblastiach.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube