Vedecký tím z Brna vyvinul systém drobných mikrorobotov, ktoré sú schopné zachytávať mikroplasty a nebezpečné baktérie vo vode
Vedecký tím z Brna, z Centra pre európsky inštitút technológií na Vysokom učení technickom v Brne, vyvinul systém drobných mikrorobotov, ktoré sú schopné zachytávať mikroplasty a nebezpečné baktérie vo vode. Tieto čistiace roboty pracujú na princípe magnetického poľa, ktoré zabezpečuje ich kolektívne pohyby, napodobňujúce húf rýb.
Mikroskopické roboty sú z unikátnych materiálov – polymérových vlákien s kladným nábojom a magnetických mikročastíc. Kladný náboj vlákien priťahuje baktérie a plasty, zatiaľ čo magnetické častice zabezpečujú ich pohyb a schopnosť vytvárať formácie.
Okrem mikrorobotov ťa bude zaujímať: Ako fungujú pravidlá pre AI? OpenAI poodhaľuje tajomstvá svojich modelov
Miniatúrne stroje majú priemer len 2,8 mikrometra, čo je asi 300-krát menej ako priemer ľudského vlasu. To z nich robí jedny z najmenších robotov na svete, ktoré sú schopné pohybu a manipulácie s predmetmi.
Vďaka mikroskopickej veľkosti sa dokážu dostať do úzkych priestorov a zachytiť mikroplasty a baktérie, ktoré by boli pre väčšie roboty nedostupné. Táto vlastnosť robí mikroroboty z Brna mimoriadne užitočnými nástrojmi na čistenie vody v rôznych prostrediach.
Mrkni sa aj na toto: Mozgový implantát Neuralink od Muska má problém
Účinnosť čistenia bola testovaná v laboratórnych podmienkach. Do vzorky vody s mikroplastmi a baktériou Pseudomonas aeruginosa (čo je pôvodca závažných ochorení) bolo nasadené množstvo mikrorobotov. Už po 30 minútach dokázali zachytiť 80% baktérií. Čistiace roboty sa dajú po použití regenerovať ultrazvukom a UV žiarením, čím je umožnené ich opätovné použitie.
Vedci v tomto vynáleze vidia veľmi perspektívny nástroj na čistenie vody od mikroplastov a nebezpečných baktérií, čo by mohlo významne prispieť k zlepšeniu životného prostredia.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- TechGuru21. novembra 2024Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
- TechGuru20. novembra 2024Alexa s AI nefunguje. Bezos chcel AI za 20 dolárov s mozgom v cloude
- TechGuru14. novembra 2024Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
- GameGuru13. novembra 2024Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi