Hrať hry v 4K pri frekvencii 100Hz je pre hráča čosi ako míľnik. Keď ho dosiahne, môže tvrdiť, že si hry naozaj vychutnáva na technologicky vysokej úrovni. HP Omen X35 je novinka medzi monitormi, ktorá vám práve takéto zážitky dokáže sprostredkovať.
Vzhľad a konštrukcia
Pri otázke dizajnu stavili v HP na jednoduché riešenia bez extravagancie, no s dôrazom na eleganciu. V praxi to znamená, že monitor nemá žiadne zvláštne dizajnové prvky, no je zakrivený, s tenkým rámikom a oživuje ho ambientné podsvietenie v spodnej časti. Celkovo jeho vzhľad vyvoláva rešpekt so štipkou efektu “wow”. 🙂 Toto slovo zrejme použijete aj pri pohľade na obrovskú škatuľu, v ktorej je monitor dodávaný, a do ktorej by sa zmestil aj menší človek. 😀
V menu možno zvoliť niekoľko prednastavených svetelných profilov podsvietenia, no najzaujímavejší sa mi zdal režim, v ktorom sa farba osvetlenia riadi obsahom na obrazovke. Omen X35 stojí na pevnom stojane, keďže nejde o najľahší kúsok hardvéru. Uhlopriečka 35″ v kombinácii s vyhotovením ultrawide si na vašom stole vyžiada riadnu porciu miesta.
Pomer strán je 21:9, takže ak máte multimonitorové zapojenie z 2-3 štandardných modelov, tento variant ho dokáže sám veľmi dobre nahradiť.
Noha, ktorá spája panel a základňu stojana umožňuje nastavenie výšky v rozsahu 13 cm a okrem toho možno monitor nakláňať tiež podľa horizontálnej osi. Takže si ho prispôsobíte svojim požiadavkám, ako je napríklad výška sedenia na stoličke.
Ovládanie je riešené pomocou štyroch fyzických tlačidiel umiestnených v spodnej časti pravej hrany monitora. Ich pomocou sa možno pohybovať v menu, čo sa dá celkom rýchlo naučiť, no diaľkový ovládač by tento proces značne zjednodušil. Menu je dosť malé a nie práve najprehľadnejšie, takže to bude chvíľku trvať, kým sa v ňom zorientujete a naučíte sa čo sa kde nastavuje.
V zadnej časti monitora konštruktéri umiestnili do stredu všetky porty na pripojenie grafickej karty. Najviac vás asi bude zaujímať HDMI a DP. Oba varianty majú v balení priložený červený kábel ladiaci s dizajnom celého radu Omen. Okrem toho sa tu nachádza tiež hub na pripojenie zariadení cez USB. To je fajn, keďže si týmto spôsobom môžete predĺžiť napríklad kábel myši a klávesnice. Pokiaľ by ste však chceli pripájať a odpájať nejaké zariadenia častejšie, umiestnenie portov vzadu nie je práve praktické.
V spodnej časti ľavej hrany zariadenia umiestnil výrobca výstup jack na slúchadlá, čo pôsobí šikovne.
Parametre a obraz Omen X35
Model HP Omen X35 si najlepšie bude rozumieť s grafickými kartami od nVidie. Žiadne obavy, spolupracovať bude aj s kartami od AMD, no pokiaľ ste súčasťou “zeleného tímu” využijete technológiu G-Sync. Tá je užitočná najmä v hrách, kde sa rýchlo striedajú scény, ako napr. FPS či pretekárske akcie.
Princíp je v tom, že grafická karta posiela obraz do monitora pri určitej frekvencii. Ten má takisto svoju frekvenciu zobrazovania a pokiaľ sa tieto dva parametre fázovo nezosúladia, môžete vidieť nepríjemné efekty ako je screen-tearing (akési roztrhanie obrazu, viditeľné najmä pri pohyboch kamery v cut-scénach).
Pokiaľ by ste si aj nič nevšimli, rozdielne fázovanie obrazu môže spôsobovať únavu očí. Tento efekt úplne odstraňuje technológia G-Sync, ktorá fázy obrazu synchronizuje.
Či ste herný profesionál, alebo bežný hráč a máte radi svoje oči, funkciu G-Sync chcete. Možno ste o tom doteraz netušili, no chcete ju a X35 vám ju dá. 🙂
Do zoznamu kariet, ktoré funkciu podporujú spadajú všetky modely od GTX 650Ti vyššie. Takže de-facto všetky, okrem vyslovene starých vykopávok …
Monitor dokáže vďaka tejto technológii synchronizovať až na 100Hz a na takú frekvenciu v graficky náročných hrách treba aj patričný výkon. V rozlíšení 4K a špičkových hrách to zrejme nezvládne žiadne PC s jednou grafickou kartou. Na overenie tohto tvrdenia som monitor otestoval s PC s grafikou GTX 1080. Ako som očakával, synchronizácia v náročných hrách na 100Hz je s takým PC možná vo full HD, ale nie v 4K.
Potenciál tohto špičkového monitora teda využijú hlavne hráči vlastniaci vypeckované zostavy s viac ako jednou grafikou zapojenou v SLI. Alebo fanúšikovia menej graficky vyšperkovaných titulov, ktoré je ľahšie dostať na 100Hz v 4K.
Odozva 4ms tiež poteší, ale najviditeľnejšia výhoda je asi vyhotovenie ultrawide. Pri 35″ ide o dostatočne priestranný panel, ktorý dokáže zdôrazniť atmosféru v hrách s pôsobivými exteriérmi, ako je napr. Mass Effect: Andromeda, alebo aj stále populárny Zaklínač 3. Širší záber a uhol pohľadu hráča prináša výhodu napr. aj v pretekárskych tituloch či hrách typu MMORPG, kde vidíte nepriateľa skôr, ako ostatní hráči s bežnými monitormi.
Keďže je panel zakrivený, pri správnej vzdialenosti od neho budete pohybovať prakticky iba očami. Napriek predsudkom, ktoré ľudia mávajú, musím zdôrazniť, že mierne zakrivenie spôsobuje zvýšenie pohodlia. Keby monitor nebol zakrivený, museli by ste na sledovanie obsahu na obrazovke pohybovať aj hlavou, a to sa prejaví hlavne únavou krčnej chrbtice.
Verdikt
HP Omen X35 je perfektné riešenie, ak hľadáte monitor, ktorý zastúpi multimonitorové zapojenie. Je veľký, priestranný a technologicky vybavený na to, aby ste si hry vychutnali s pevným 100Hz obrazom v 4K, šetriac pri tom svoje oči. Konštrukcia je dostatočne pevná, no flexibilná a dizajn je štýlový, hlavne vďaka ambientnému osvetleniu v spodnej časti. Miernu slabinu vidím v malom a nie veľmi prehľadnom menu a spotreba do 120W nepatrí medzi najnižšie. Celkovo som však spokojný. Čerešnička na torte je rovnomerné podsvietenie panela, čo býva občas slabinou niektorých zakrivených modelov.
Hodnotenie: 91%
Klady:
+ G-Sync na 100 Hz v 4K
+ výborné pozorovacie uhly
+ pevný, dobre na-staviteľný stojan
+ ambientné osvetlenie
+ rovnomerné podsvietenie
+ port na slúchadlá
Zápory:
– zle prístupný hub USB
– spotreba
– malé, neprehľadné menu OSD
Parametre: 35″ (88,9 cm) AMVA LED 4K 21:9, 100 Hz, G-Sync, latencia 4 ms, kon-trast 2500:1 (statický), 10 mil:1 (dynamický), náklon -5 až +23°, veľkosť bodu 0,242 mm, spotreba do 120 W (0,5 W v pohotovosti), HDMІ 2.0, DP 1.3, 3× USB 3.0, rozmery 83,3 × 32,9 × 41,2 cm, 12,04 kg so stojanom
Orientačná cena: 1250 EUR
Produkt na recenziu zapožičal: HP
Na testovanie bol použitý počítač HAL3000 MČR Extreme 2017 V2 – jeho recenziu nájdete TU
Peter Vnuk
TweetO autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- InfoGuru3. decembra 2024Toto deepfake video o zneužiteľnosti umelej inteligencie vám zlomí srdce. Ella prosí rodičov, aby ju ochránili
- TechGuru30. novembra 2024Microsoft popiera trénovanie AI na dátach používateľov
- InfoGuru28. novembra 2024Deti generácie Alfa chcú holografické AI počítače
- TechGuru26. novembra 2024Qualcomm dýcha Intelu a AMD na krk. Chce čipy nielen v PC, ale aj v autách či headsetoch
A konzoly? Prečo nerobíte úplnú robotu? Veď konzoly patria hráčom.
Pepo … dve otázky:
1. ktorá konzola zvládne v hrách 4K 100Hz? V konzolách rozlíšenie 4K ešte len začína a už 30fps je tam úspech…
2. kto si ku konzole kupuje monitor a nie televízor? 🙂