Herný majster s GTX1080kou
Stroje od českého výrobcu herných PC značky HAL3000 sme vám predstavili už v minulosti. Tentokrát sme sa pozreli na zúbok zostave HAL3000 MČR Extreme 2017 V2, ktorá je vďaka grafike rodiny GTX1080 vlhkým snom mnohých hráčov.
Vzhľad a konštrukcia
Výrobca použil skrinku typu middletower, konkrétne model SilentiumPC Pax M70 s potlačou, ktorá vyjadruje príslušnosť k MS ČR v počítačových hrách. Potlač je vkusná, vytvorená metódou UV, čiže žiadny polep. Aj keď nám príde dosť decentná a takmer nenápadná, niekomu sa môže páčiť. Vzhľad však nie je to, čo by na tomto PC upútalo najviac.
Skrinka je monolitická a tlačidlá aj porty má umiestnené na hornej hrane, najlepšie sú teda prístupné ak máte počítač umiestnený pod stolom. Okrem dvoch portov USB 3.0 a dvoch USB 2.0 tu nájdete aj univerzálnu čítačku pamäťových kariet, informačnú LED aktivity disku a jacky na mikrofón a zvukový výstup.
Pokiaľ máte vybavenie, ktoré vie využiť USB 3.1, vzadu nájdete dva takéto porty (vrátane USB-C) a okrem nich aj 4x USB 3.0 a 2x USB 2.0, takže čo sa týka vstupno-výstupnej výbavy, táto musí stačiť každému.
Aj keď chladenie vyriešili v HAL3000 pomocou troch 12cm ventilátorov, ktoré dopĺňa štvrtý, chladiaci CPU, počítač patrí medzi tie tichšie. Ak zaťažíte aj grafiku, pridajú sa do “kapely” ďalšie dva jej vlastné ventilátory. Vtedy už PC trochu počuť, no napriek tomu je hlučnosť pomerne nízka, čo má zrejme na svedomí aj odhlučnenie bočníc skrinky. Dá sa preto zniesť aj večer v tichej miestnosti. Navyše pri hraní chladenie aj tak nebudete počuť cez zvuk z reproduktorov alebo slúchadiel.
Základná doska od MSI obsahuje podporu ďalšej grafickej karty, takže ak ste fajnšmeker, ktorý vyžaduje veľmi vysoké obnovovacie frekvencie a 4K, môžete si do SLI pridať ďalšiu 1080ku. Čo sa týka upgrade RAM, tam už by to bolo ťažšie. Modulmi sú osadené dva sloty s celkovou kapacitou 16GB. Ak by vám táto hodnota časom nestačila, budete musieť moduly vyradiť a nahradiť inými, keďže na pridanie ďalšej dvojice tu nie je miesto. Kapacita 16GB DDR4 s rýchlosťou 2133MHz vám však isto bude ešte dlhoooooo stačiť. 🙂
Konfigurácia HAL3000 MČR Extreme 2017 V2
Pri “hotových” herných PC sa občas stretávame s prípadmi, keď výrobca zbytočne predimenzuje všetky komponenty a priradí k nim slabú grafickú kartu. Stáva sa to častejšie, ako by ste si asi mysleli. Našťastie to nie je tento prípad.
Tu sú komponenty dobre vyvážené a kompromis neurobili v HAL3000 v žiadnom smere.
Základ tvorí štvorjadrový procesor Intel Core i7 7700 (t.j. 7.generácia – Kaby Lake-S), ktorý dokáže zájsť bez tuningu až na 4,2GHz. Pri testovaní sme frekvencie a teploty sledovali a ani pri prekročení 4GHz hranice v letných horúčavách sa toto CPU nijako výrazne nezahrialo. Chladič, ktorý je od SilentiumPC teda robí poctivú prácu a nemožno mu nič vytknúť.
Vysoko oceňujeme, že výrobca nešetril na SSD a do zostavy zaradil Kingston SSDNow UV400 480GB.
Nie je nič príjemnejšie, ako keď môžete veselo “hádzať” všetky hry na SSD a nemusíte sa obávať, že sa vám minie kapacita.
Sekunduje mu mohutný 3TB klasický disk od WD. Ide o Caviar Blue s 5400 ot./min., takže je vhodný na ukladanie veľkého množstva údajov, rýchlosťou ide o bežný priemer, vynikať nebude.
Na koniec sme si nechali grafickú kartu, ktorú sme už spomenuli. Ide o špičkový model MSI GTX 1080 Armor OC s 8GB pamäte. Takže ani v hrách ako je GTA V, ktoré dokážu využiť množstvo videoRAM nebudete mať žiadny problém.
Výkon v hrách
Zostava je primárne určená na hranie vo Full HD, no my sme boli zvedaví, ako si poradí v 4K. Takže čisto pre zaujímavosť sme si otestovali aj výkon v tomto rozlíšení v spojení s ultrawide 4K monitorom. Aj fanúšikovia hranice 60fps si prídu na svoje. Podľa náročnosti scény sme v Zaklínačovi 3 namerali maximá na úrovni 65 až 89 fps, priemery sa pohybovali okolo 55 až 73 fps a minimá neklesli pod 48 fps.
Vyskúšali sme tiež titul Far Cry: Primal s UHD textúrami, ktorý dokáže grafickej karte tiež celkom slušne naložiť. Maximá od 71 do 81 fps hovoria samé za seba. Priemery sa pohybovali na úrovni 63 až 69 fps a minimá v intervale 57 až 60fps. Pochopiteľne, že pri najvyšších detailoch. Znamená to, že aj keď to nie je zostava určená na hranie v 4K, poslúži v ňom veľmi dobre.
Po znížení rozlíšenia na FHD nám maximá v Zaklínačovi “vystrelili” až na 116-126 fps, takže pri tomto rozlíšení si môžete dopriať aj 100 a viac hertzový FHD monitor. Po prechode na FHD v FC: Primal boli frekvencie veľmi podobné. Dokonca ešte lepšie, maximum bolo až na 145 fps a namerané minimum okolo 103 fps je viac ako uspokojivé.
Vyskúšali sme tiež spoluprácu s headsetom na VR – HTC Vive. Porovnávali sme aj s počítačom s podobnými parametrami, no grafickou kartou radu GTX1060. Rozdiel bol viditeľný. 1060ka totiž pri VR občas trošku zaváha, hlavne ak musí renderovať aj kontrolný obraz na displeji. Preto ju aj nVidia odporúča ako minimálnu kartu vhodnú na VR.
Oproti tomu 1080ka v HAL3000 MČR Extreme 2017 V2 bola oveľa istejšia voľba. Vo virtuálnom prostredí totiž hráč potrebuje výraznú stabilitu obnovovacej frekvencie (ideál je stabilných 90fps). Výkonná grafika tak dokáže predísť možným nevoľnostiam a zvládne aj vyššie detaily.
Teploty a chladenie HAL3000 MČR
Už sme naznačili, že z pohľadu teplôt aj odhlučnenia je chladenie vyriešené dobre. Pri bežnej práci v nízkej záťaži teplota CPU nestúpla nad 55°C, pričom v miestnosti bolo približne 27°C. Po prechode do herného režimu sme sa aj po dlhšom hraní dostali na prijateľných 71°C na CPU a 81°C na grafickom jadre.
Verdikt
HAL3000 MČR Extreme 2017 V2 je herný stroj na nekompromisné hranie v FHD, no nezľakne sa ani 4K.
Komponenty sú výkonné a dobre vyvážené, takže si ho vieme predstaviť aj v rukách vývojára či grafika, ktorý často pracuje s videom. Okrem výkonnej grafickej karty je totiž vo výbave 3TB harddisk. No ani SSD sa nemusí za svoju kapacitu vôbec hanbiť. K negatívam by sme mohli zaradiť málo nápadný dizajn skrinky a polepu, je v tom však dávka subjektivity. Poteší optická mechanika, skrytá za prednými dvierkami case, hlavne ak vlastníte zbierku hier na fyzických nosičoch. Keby ste sa chystali vstúpiť do sveta VR, táto zostava je aj k týmto dverám dobrý kľúč.
Hodnotenie: 96%
Klady:
- vyvážená konfigurácia
- dobre odhlučnená skrinka
- množstvo kapacity na SSD aj HDD
- výkonná grafika od MSI
- množstvo portov, vrátane USB-C
- mechanika DVD
- výkonné, no tiché chladenie
- poradí si slušne aj so 4K
Zápory:
- na herný stroj nenápadný dizajn
- zdroj mohol mať vyššiu certifikáciu
- iba 2 sloty na RAM
Parametre: štvorjadro Intel Core i7 7700 3,6 – 4,2GHz, chladič CPU SilentiumPC FERA 3 HE1224, grafika MSI GTX 1080 Armor OC s 8GB pamäte, RAM HyperX FURY Black 16GB DDR4 2133MHz, MB MSI B250 PC MATE s čipsetom Intel B250, Kingston SSDNow UV400 480GB, WD Caviar Blue 3TB s 5400 ot., zdroj EVGA 600 BQ 600W 80PLUS Bronze, case SilentiumPC Pax M70 s UV potlačou, middletower, porty na monitory: 3x DisplayPort, 1x HDMI, 1x DVI-D, Porty USB – vzadu: 2x USB 3.1 (1x typ C), 4x USB 3.0, 2x USB 2.0, vpredu: 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, čítačka pamäťoviek, Windows 10 Home 64-bit, rozmery 48cm hĺbka, 47cm výška, 23cm šírka
Cena: 1901 EUR
PC na recenziu zapožičal: HAL3000
Peter Vnuk
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- TechGuru21. novembra 2024Bitcoin prekročil 94 000 dolárov. Vraj mieri na 120 000
- TechGuru20. novembra 2024Alexa s AI nefunguje. Bezos chcel AI za 20 dolárov s mozgom v cloude
- TechGuru14. novembra 2024Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
- GameGuru13. novembra 2024Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi