Spoločnosť Amazon sa snaží vylepšiť svoju hlasovú asistentku menom Alexa pomocou umelej inteligencie, ale čelí technickým problémom, ktoré opakovane odďaľujú jej debut
Generálny riaditeľ Andy Jassy už v lete 2023 testoval prototyp Alexy s umelou inteligenciou a kládol jej otázky týkajúce sa športu. Aj keď Alexa zvládla rozhovor, jej odpovede neboli dokonalé a občas si vymýšľala. Napriek tomu bol Jassy nadšený z funkčného dema a očakával, že beta verzia bude hotová začiatkom roka 2024.
Termín uvedenia sa však neustále posúva. Spoločnosť pôvodne plánovala predstaviť Alexu s umelou inteligenciou na veľkolepej akcii 17. októbra (říjen), no nakoniec predstavila iba nové verzie svojich elektronických čítačiek Kindle. Tímy pracujúce na Alexe s umelou inteligenciou sa nedávno dozvedeli, že ich termín bol presunutý na rok 2025.
Tiež zaujímavé: Najčastejšie heslá Slovákov možno prelomiť za sekundu
Hoci sa konverzačné schopnosti Alexy od Jassyho dema zlepšili, inžinieri a testeri tvrdia, že stále poskytuje irelevantné informácie a má problémy s jednoduchými úlohami, ako je zapínanie a vypínanie svetiel. Pre Amazon je táto situácia prekvapivá, keďže pred desiatimi rokmi definoval kategóriu inteligentných zariadení reagujúcich na hlasové pokyny.
Niektorí zamestnanci pripisujú problémy Alexy byrokracii a manažérskemu nafúknutiu, ktoré sa Jassy snaží odstrániť. Iní hovoria o hlbších problémoch s firemnou kultúrou Amazonu, ktorá sa historicky spoliehala na udržiavanie náskoku, ako to bolo v prípade Prime, Kindle a Amazon Web Services. Spoločnosť je však známa aj svojimi svižnými reakciami na konkurenciu, napríklad v súperení s eBay alebo Netflixom.
Súčasní a bývalí zamestnanci tvrdia, že Jassy zatiaľ nepredstavil presvedčivú víziu pre Alexu s umelou inteligenciou. Mnohí z nich si myslia, že projekt stále potrebuje veľa opráv a nie sú presvedčení, že výsledný produkt bude porovnateľný s existujúcimi aplikáciami umelej inteligencie na trhu.
Prečítaj si tiež: Grayton the Detective: Slovenská adventúra o bezdomovcovi detektívovi
Alexa vznikla na základe požiadavky Jeffa Bezosa vytvoriť zariadenie ovládané hlasom s cenou 20 dolárov a mozgom v cloude. V roku 2011, keď spoločnosť Apple predstavila Siri, Bezos poslal svojim produktovým manažérom e-mail s touto požiadavkou. Výskumníci potom tri roky pracovali na tom, aby zariadenie dokázalo akusticky rozpoznať špecifické kľúčové slovo (napríklad „Alexa“), identifikovať rečové vzorce a odpovedať na ne.
Bezos predstavil Alexu akcionárom ako asistentku s umelou inteligenciou, hoci v tom čase nešlo o umelú inteligenciu v súčasnom ponímaní. Zatiaľ čo moderné služby AI, ako sú ChatGPT, Copilot od Microsoftu a Gemini od Googlu, dokážu generovať jedinečné odpovede, Alexa bola pôvodne postavená na systéme založenom na pravidlách, ktorý logicky mapoval odpovede na kontextovo podobné otázky.
Staň sa súčasťou aktívnej komunity TechGuru SK/CZ na Facebooku a na Instagrame.
Nájdeš nás aj na YouTube
Tweet
O autorovi
- Je celoživotným fanúšikom technológií a pracuje pre niekoľko popredných slovenských médií z tejto oblasti. Okrem produktových recenzií, spravodajstva zo sveta vedy a techniky, sa venuje tiež tematickým článkom na hi-tech témy, ako je umelá inteligencia, robotika, virtuálna realita a pod. Je mu blízka tiež herná sféra, preto recenzuje aj herné príslušenstvo a hry.
Najnovšie články autora
- InfoGuru3. decembra 2024Toto deepfake video o zneužiteľnosti umelej inteligencie vám zlomí srdce. Ella prosí rodičov, aby ju ochránili
- TechGuru30. novembra 2024Microsoft popiera trénovanie AI na dátach používateľov
- InfoGuru28. novembra 2024Deti generácie Alfa chcú holografické AI počítače
- TechGuru26. novembra 2024Qualcomm dýcha Intelu a AMD na krk. Chce čipy nielen v PC, ale aj v autách či headsetoch